Posljednji slučaj, koji je uznemirio javnost, dogodio se u Banjaluci gdje je djevojčica od 11 godina teško povrijeđena kada je vozilom udario sugrađanin, za kojeg je potom utvrđeno da je bio drogiran. Ovakvo ponašanje pojedinaca, ističu stručanjaci, ne smije se tolerisati.
Kako saznaje banjalučki dnevnik, ideja za oduzimanje vozila se rodila i ranije, ali još nije sprovedena u djelo, što ne znači da neće uskoro, s obzirom na mišljenja stručnjaka i njihova upozorenja da je na bosansko-hercegovačkim putevima veliki broj onih koji "divljaju" dok voze. Direktor Agencije za bezbjednost saobraćaja Republike Srpske Milija Radović naglašava da, ako to prihvate države u okruženju, poput Srbije, postoji velika šansa da se to uradi i kod njih.
"I novim Zakonom o prekršajima Republike Srpske predviđena je mogućnost da se oduzimaju predmeti koji su upotrebljeni ili su bili namenjeni za izvršenje prekršaja, ako su svojina okrivljenog. Dakle, samo treba precizirati u kojim slučajevima se oduzima vozilo", kazao je Radović i dodaje da se Agencija zalaže za to da se praksa, kakva je najavljena u Srbiji, počne primjenjivati i u Srpskoj.
Sagovornici lista iz Asocijacije auto-škola BiH smatraju da je neophodno, kada se iscrpe svi drugi kazneni mehanizmi, oduzimati vozila onim vozačima koji ne odustaju od bahate vožnje. Ima zemalja gdje je ta praksa već prisutna, u smislu da se prvo uzima vozačka dozvola, druga kazna je veća, a treća podrazumijeva oduzimanje vozila.
Profesor Fakulteta za saobraćaj i komunikacije u Sarajevu Osman Lidl smatra da se ovoj problematici mora pristupiti izmjenom Krivičnog zakona, ali i Zakona o bezbjednosti saobraćaja.
"Zakonom se mora definisati pojam "obijesna ili bahata vožnja", za koje je potrebno propisati daleko oštrije kazne, koje podrazumijevaju i kazne zatvora. Kod nas mora zaživjeti praksa oduzimanja vozačke dozvole bahatim vozačima na duži period, a kao krajnja mjera i oduzimanje vozila kao sredstva kojim se vrše opasne radnje", naglasio je on.
Iz Ministarstva transporta i komunikacija BiH kazali su nam da ova problematika podliježe zakonima o prekršajima, te da su sudovi ti koji odlučuju da li će nekome biti oduzet predmet kojim je prekršaj načinjen. Pojedinačni slučajevi ovog vida kažnjavanja već su zabilježeni, pa ja tako sarajevska policija oduzela automobil kojim je upravljao Arnel Kurtaja i to nakon što je otkrila da iza sebe ima, čak, 88 prekršajnih prijava zbog teških kršenja saobraćajnih propisa na putevima u BiH.
Komentari