Ovo stanje može biti rezultat parazitske, bakterijske ili virusne infekcije, a buduća istraživanja trebalo bi da otkriju više o ovim mikroorganizmima, kaže dr Tarhan Kanli sa Univerziteta Stoni Bruk u SAD.
Ako je njegova teorija tačna, on smatra da bi u budućnosti mogla da se razvije vakcina za ovo stanje.
U žurnalu “Biology of Mood and Anxiety Disorders”, dr Kanli kaže da se pacijenti sa depresijom ponašaju kao bolesni. Nemaju energije, teško ustaju iz kreveta i nijesu zainteresovani za svijet oko sebe.
Studije sprovedene nad pacijentima sa depresijom takođe pokazuju prisustvo zapaljenskih markera u njihovim mozgovima, kaže Kanli.
On smatra da je najbolji primjer ono šta se dešava sa mentalnim stanjem čovjeka koji je zaražen toksoplazmom. Inače, poznato je da osobe zaražene ovim parazitom mogu pokazati drastične promijene u ponašanju, zbog načina na koji toksoplazma oštećuje mozak.
Kanli navodi analize 28 studija koje su pronašle vezu između virusa i depresije. Među njima su BDV, herpes virus, varičela zoster virus i Espstajn Bar, od kojih su svi češće detektovani kod depresivnih osoba, nego kod onih koje nisu imale probleme u ponašanju.
Njegov zaključak je da i nasljednost ovog poremećaja do sad nije ispitivana na pravi način. On kaže da je dokazano da virusi, bakterije i paraziti mogu da prenose gene u naše ćelije i dovedu do promjene naše genetske strukture.
Takođe, njima može da se zarazi dijete već na rođenju, zbog čega se depresija prenosi “s koljena na koljeno”, smatra Kanli, piše b92.
Komentari