Bojana Genov iz "Ženske mreže Hrvatske" je izjavila kako se u Hrvatskoj već niz godina tiho odvija kriminalizacija pobačaja. Kazala je kako je "Ženska fronta" protiv toga da žene nemaju pristup sigurnom i primjerenom pobačaju u licenciranim ustanovama javnog zdravstva.
"One koje budu primljene, trpe šikanozan postupak od medicinskog i nemedicinskog osoblja, žene su ekonomski kažnjene time što plaćaju pobačaj velikim iznosima, u svakom dijelu Hrvatske različitim iznosima, što pokazuje kako pobačaj nije standardizovana usluga", izjavila je Genov.
"Ženska fronta" poručuje kako je krajnje vrijeme da se "Vlada prestane ulizivati Crkvi i crkvenim krugovima i da omogući ono što zakon jasno precizira".
Performansom na Trgu Svetog Marka u kojem su na veliku bijelu plahtu umrljanu krvlju postavili vješalice, igle za pletenje i vreteno, žele ukazati na opasnost pobačaja koje žene obavljaju same ili uz pomoć nestručnih osoba, što utiče na psihičko i fizičko zdravlje te reproduktivnu sposobnost žena
Traže da se istraži u posljednje vrijeme povećan broj onoga što Hrvatski zavod za javno zdravstvo kategorizuje kao spontani pobačaj, a što su, prema mišljenju "Ženske fronte", pobačaji izvršeni u privatnim klinikama, a na u licenciranim javnim ustanovama.
Genov ističe kako je reproduktivno zdravlje žena prešlo u privatnu sferu, i kako kaže, sivi biznis privatnih ginekoloških ordinacija.
"Još su žive žene koje su napravile pobačaj vješalicama i ne želimo da se to više ikada ponovi", poručila je aktivistkinja Genov.
Akcija "Ženske fronte" usmjerena je protiv sve učestalijeg "priziva savjesti" kojega koriste hrvatski ljekari ginekolozi kako bi izbjegli obavezu vršenja pobačaja u bolnicama i ustanovama koje su za to ovlaštene.
Na primjer, Petrova bolnica u Zagrebu koja je specijalizovana za zdravlje majke i djeteta, zbog priziva savjesti liječnika odnedavno više ne vrši abortuse kako to državni zakon nalaže, a tema abortusa izaziva rasprave u hrvatskoj javnosti te polemike u vjerskim, ljekarskim i stručnim krugovima.
Komentari