“S obzirom da sam rođen i odrastao u Bijelom Polju, osjećao sam obavezu da se na neki nacin odužim svom gradu i pružim mogućnost ljudima iz tog grada da treniraju jednu takvu borilačku vještinu”, objašnjava za Portal RTCG trener kendo kluba “Bijelo Polje” Dino Dizdarević.
On naglašava da su Bjelopoljci u početku bili rezervisani prema toj borilačkoj vještini, koja dolazi iz dalekog Japana.
“Ta zemlja je kulturološki i religijski dosta različita u odnosu na naše prostore. Ipak, nakon mjesec dana upoznavanja s kendoom, desetak članova kluba se već “zaljubilo” u tu vještinu”, kazao je Dino.
Zanimljivo je da su u klubu uglavnom osobe starije od 25 godina, što navodi da ih je privukla filozofska strana kenda.
“Bušido, ratnički kodeks japanskih samuraja, čini osnovu kenda. On uči strpljenju, disciplini i istrajnosti, zbog čega je primjenjiv na sva životna polja, mada, neupućeni vjerovatno i ne bi tako pomislili, kada uzmemo u obzir da se radi o vještini mačevanja”, naveo je Dino.
On je kendo učio godinama, a u ostvarenju sna, kako bi rodnom gradu približio Zemlju izlazećeg sunca, pomogao mu je Kendo savez Crne Gore i ambasada Japana.
“Oni su donirali kompletnu opremu – koja se sastoji od grudnog oklopa, kacige sa štitnicima za ramena, rukavica i mača od bambusa-šinaija, tako da članovi kluba mogu bez problema da treniraju.”, rekao je Dino.
"Moderni samruraji" moraju biti snažni i brzi
Iako je kendo mnogo više od obične borilačke vještine, nije “nježan” sport. U njemu je dozvoljen ful-kontakt a “moderni samuraji” moraju biti brzi i snažni kako bi savladali protivnika.
Taj sport je u Crnu Goru "stigao" prije četrnaest godina,a klub "Bijelo Polje" je prvi osnovan van glavnog grada. Prošlog mjeseca su naši kendo reprezentativci osvojili bronzu na Balkanskom prvenstvu održanom u Skoplju, uprkos jakoj konkurenciji, manjem broju zainteresovanih za taj sport i slabijim finansijama od zemalja okruženja.
Na Balkanskom kupu 2008. kendo reprezentacija Crne Gore osvojila je zlatnu medalju.
(RTCG)
Komentari