Prema njgeovim riječima, za to je dobijena saglasnost Sinoda Makedonske pravoslavne crkve (MPC).
Kako navode mediji u Skoplju, Ahmeti, čija je stranka dio makedonske Vlade, je na manifestaciji povodom obilježavanju Dana albanske zastave u Skoplju rekao da "u tome nema nikakve tajne i da je pravoslavna crkva u Makedoniji najavila razgovore sa svim inicijatorima za održavanje liturgija na albanskom jeziku".
Albanski istoričari koji su učestvovali na proslavi uporedili su sudbinu pravoslavnih Albanaca u Makedoniji sa sudbinom progonjenih Jevreja, uz navodjenje podatka da su "pravoslavni Albanci u Makedoniji 70 godina ugnjetavani i negirani kao narod zbog čega su se mnogi iselili".
Književnik Branislav Sinadinovski, koji za sebe tvrdi da potiče iz porodice pravoslavnih Albanaca, predstavio je pred vrhom DUI i njihovim ministrima u makedonskoj Vladi svoju knjigu istorije pravoslavnih Albanaca u Makedoniji, za koje albanski istoričari tvrde da ih ima oko 70.000.
"Velikodostojnici MPC su izrazili spremnost za služenje liturgija na maternjem albanskom jeziku za pravoslavne Albance u njihovim crkvama ali se time ne rješava trajno problem pravoslavnih Albanaca", ističe Sinadinovski.
Inicijativni odbor koji je formiran prije više mjeseci smatra da je izlaz iz te situacije - formiranje albanske pravoslavne crkve u Makedoniji.
(B92)
Komentari