Prema najnovijem istraživanju, rađenom tokom septembra mjeseca, većina građana Srbije, njih 57odsto podržava članstvo Srbije u Evropsku uniju, a najčešći razlozi za to su bolja ekonomska budućnost, prosperitet, bolji standard te bolje šanse za zaposlenje, dok oni koji su protiv evrointegracija za to pored brige o pogoršanju standarda, kao razloge navode pritiske i uslovljavanje, povećanje siromaštva te gubitak nacionalnog identiteta, javlja dopisnik Anadolu Agency.
Ukoliko bi referendum o pristupanju Srbije EU bio raspisan u ovom trenutku "za" bi glasalo 53 odsto od uzorka od 1.214 ispitanika, dok bi "protiv" bilo 28 odsto, a na referendum bi izašlo 70 odsto ispitanih građana.
U okviru ispitivanja postavljeno je i pitanje koji su to uslovi koje Srbija treba da ispuni kako bi pristupila EU, na koje su u većini od 33 odsto građani odgovorili da je to priznavanje nezavisnosti Kosova. Sledeći uslovi tiču se reformi i borbe protiv korupcije i kriminala.
Kada je u pitanju dijalog između Beograda i Prištine, 58 odsto građana podržava nastavak što je na sličnom nivou kao i u prethodnom istraživanju rađenom u februaru. Više od pola ispitanika smatra da će Srbija postati članica EU za šest do deset godina, dok 22 odsto vjeruje da se to nikada neće desiti.
Ono što je novitet u istraživanju jeste da su građani po prvi put prepoznali Evropsku uniju kao najvećeg međunarodnog partnera, što je uzrokovano i prepoznavanjem podrške koju je EU uputila Srbiji tokom majskih poplava, kao i u periodu saniranja istih.
"Mogu samo da istaknem da nas jako interesuje stav običnih građana Srbije što se tiče pristupanja Evropskoj uniji. Mislim pre svega vidimo u ovogodišnjim rezultatima dosta stabilan trend što se tiče evrointegracija", rekao je šef misije Evropske unije u Srbiji Michael Davenport, koji je prisustvovao predstavljanju najnovijih rezultata.
Kada su u pitanju opšti pogledi građana Srbije prema Evropskoj uniji, koji su generalno pozitivniji, Davenport je naveo da je ohrabrujuće to što se primjećuje rastući pozitivan trend.
"Građani su svjesniji prisustva Evropske unije i evropskih fondova, naročito što se tiče uloge evropskih fondova u zajedničkoj borbi od posledica majskih poplava. Naravno da to nije slučajno zbog toga što EU jeste najveći partner Srbije u toj borbi, ali mogu da dodam i da je EU vjerovatno i najveći partner Srbije, ne samo u toj oblasti, već i u svim drugim", istakao je Davenport.
Komentari