Najmoćnija umjetnica na svijetu je Marina Abramović
Marina Abramović

Prestižni umjetnički časopis „Art Review“

Najmoćnija umjetnica na svijetu je Marina Abramović

Čuvena umjetnica Marina Abramović najbolje je rangirana umjetnica na upravo objavljenoj listi najuticajnijih ličnosti u svijetu umjetnosti, koju krajem godine tradicionalno objavljuje prestižni umjetnički časopis „Art Review“.

Marina Abramović našla se na petom mjestu liste „100 najmoćnijih“ (Power 100), a „Art Review“ ju je opisao kao performans-umjetnicu koja je postala prava zvijezda, predmet poštovanja ali i inspiracija drugima, a uz sve to sprovela je i uspješnu kampanju prikupljanja novca za „Marina Abramović Institut“, smješten u Njujorku.

Ona je ove godine pažnju medija i umjetničke javnosti držala performansom „512 sati“ izvedenom u Londonu, a nedavno je najavila i novi performans, ovoga puta u Sidneju.

Iznad nje na „Art Review“ listi rangirani su samo istaknuti vlasnici renomiranih muzeja i galerija. Tako je na samom vrhu liste Nikolas Serota, direktor Tejt-univerzuma, sa sjedištem u Londonu, odakle upravlja brojnim Tejt galerijama i institucijama širom svijeta, povlačeći poteze i donoseći odluke koje definišu savremenu umjetničku scenu.

Iza njega, na drugoj poziciji, našao se Dejvid Zvirner koji upravlja velikim galerijama u Njujorku i Londonu, treće mjesto zauzeo je Ivan Virt, čuveni galerista sa izložbenim prostorima širom svijeta, a poziciju ispod drži Glen D. Louri, direktor čuvenog njujorškog Muzeja moderne umjetnosti (MoMA).

Među deset najuticajnijih ličnosti iz svijeta umetnosti, osim Marine Abramović, samo je još dvoje umjetnika: proslavljeni „kralj kiča“ Džef Kuns i čuvena fotografkinja Sindi Šerman.

Časopis „Art Review“ jedan je od najpoznatijih svjetskih umjetničkih časopisa, osnovan 1949. godine. Godišnje se objavljuje devet izdanja časopisa, uključujući i dva specijala posvećena trenutno najmoćnijim ličnostima (Power 100) kao i budućim nadama (Future Greats).

Lista sto najmoćnijih osoba u svijetu umjetnosti prvi put je objavljena u novembru 2002. godine, i predstavlja godišnji presjek stanja na umjetničkoj sceni, iza kojeg stoji stotinu umjetnika, istoričara umjetnosti, preduzetnika angažovanih u svetskim muzejima i galerijama.

 
 
 
(B92)

 

Komentari

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.