Marina Abramović našla se na petom mjestu liste „100 najmoćnijih“ (Power 100), a „Art Review“ ju je opisao kao performans-umjetnicu koja je postala prava zvijezda, predmet poštovanja ali i inspiracija drugima, a uz sve to sprovela je i uspješnu kampanju prikupljanja novca za „Marina Abramović Institut“, smješten u Njujorku.
Ona je ove godine pažnju medija i umjetničke javnosti držala performansom „512 sati“ izvedenom u Londonu, a nedavno je najavila i novi performans, ovoga puta u Sidneju.
Iznad nje na „Art Review“ listi rangirani su samo istaknuti vlasnici renomiranih muzeja i galerija. Tako je na samom vrhu liste Nikolas Serota, direktor Tejt-univerzuma, sa sjedištem u Londonu, odakle upravlja brojnim Tejt galerijama i institucijama širom svijeta, povlačeći poteze i donoseći odluke koje definišu savremenu umjetničku scenu.
Iza njega, na drugoj poziciji, našao se Dejvid Zvirner koji upravlja velikim galerijama u Njujorku i Londonu, treće mjesto zauzeo je Ivan Virt, čuveni galerista sa izložbenim prostorima širom svijeta, a poziciju ispod drži Glen D. Louri, direktor čuvenog njujorškog Muzeja moderne umjetnosti (MoMA).
Među deset najuticajnijih ličnosti iz svijeta umetnosti, osim Marine Abramović, samo je još dvoje umjetnika: proslavljeni „kralj kiča“ Džef Kuns i čuvena fotografkinja Sindi Šerman.
Časopis „Art Review“ jedan je od najpoznatijih svjetskih umjetničkih časopisa, osnovan 1949. godine. Godišnje se objavljuje devet izdanja časopisa, uključujući i dva specijala posvećena trenutno najmoćnijim ličnostima (Power 100) kao i budućim nadama (Future Greats).
Lista sto najmoćnijih osoba u svijetu umjetnosti prvi put je objavljena u novembru 2002. godine, i predstavlja godišnji presjek stanja na umjetničkoj sceni, iza kojeg stoji stotinu umjetnika, istoričara umjetnosti, preduzetnika angažovanih u svetskim muzejima i galerijama.
Komentari