40 namirnica za dobro varenje i ravan stomak
Ilustracija

Spisak

40 namirnica za dobro varenje i ravan stomak

Donosimo vam spisak namirnica koje ubrzavaju metabolizam, imaju malu kalorijsku vrijednost, pomažu u izbacivanju suvišne tečnosti, obezbjeđuju organizmu energiju i osiguravaju duži osjećaj sitosti...

1. Bademi 

Ne samo da su bademi krcati proteinima i vitaminom E, koji njeguju kožu, nego i velik udio vlakana koja sadrže potiskuje osjećaj gladi. Istraživanje iz 2007., sprovedeno na jednom univerzitetu u Indijani pokazalo je da bademi ne doprinose razvoju sala oko stomaka uprkos svojoj relativno visokoj kalorijskoj vrijednosti. 

2. Zeleno lisnato povrće 

Najbrži način skidanja masnih naslaga oko stomaka? U svaki obrok uključite porciju lisnatog zelenog povrća. Kelj, spanać i zelena salata sadrže vrlo malo kalorija, a nude mnogo vlakana, vitamina i minerala koji ne uzrokuju nadimanje i ostale nelagodnosti koje se javljaju kada konzumirate drugo povrće. 

3. Zob 

Ako budete jeli zob za doručak, bićete siti i pružićete organizmu izvor stabilne energije. Zob može da utiče i na smanjenje nivoa holesterola u krvi. 

4. Maslinovo ulje 

Da, masnoće mogu da budu od pomoći pri mršavljenju. Polinezasićene masti, poput onih u maslinovom ulju, sprječavaju pojavu gladi, a oleinska kiselina podstiče razgradnju nakupljenog sala u tijelu. 

5. Grašak 

Svako zrno graška puno je hranljivih materija, uključujući proteine i vlakna. Pošto sadrži malo kalorija, pružiće organizmu kontinuiranu i ujednačenu količinu energije. 

6. Nana 

Nana je jedna od najpoznatijih ljekovitih biljaka. Posebno je korisna jer pospješuje rad probavnog sistema. Najbolje je piti je kao čaj, a možete je dodati i u jelo, kao začin. Odlična je i za čišćenje kože! 

7. Zeleni čaj 

Zeleni čaj uklanja višak tečnosti, pa se smanjuje i količina nakupljene tečnosti oko stomaka. Ovaj čaj ubrzava i metabolizam, što pospješuje razgradnju nakupljenog sala. 

8. Alge 

Morske alge na glasu su zbog veće količine joda, a jod je neophodan za stvaranje hormona štitne žlijezde. Štitna žlijezda putem hormona reguliše metabolizam i brzinu kojom tijelo sagorijeva masti. Sadrži i minerale koji pospješuju razgradnju masnoće oko stomaka i izbacivanje viška vode. 

9. Jabukovo sirće 

Jabukovo sirće se već dugo koristi za detoksikaciju, pa je zato dobro koristiti ga svakodnevno. Služi kao svojevrsni digestivni tonik jer potpomaže uništavanje štetnih bakterija. 

10. Sok od brusnice 

Osim što je pun vitamina C, sok od brusnice podstiče tijelo da se riješi prekomjerne količine vode. 

11. Špargle 

Špargle su pune vitamina A, vitamina B-kompleksa, i vitamina C i E. Sadrže i cink i kalijum, podstiču izbacivanje viška tečnosti. 

12. Paradajz 

Paradajz ne samo da je ukusan, već je i pun antioksidansa. Smiruje upalne procese i potpomaže izbacivanje suvišne tečnosti. Važno je napomenuti da ima pozitivno dejstvo na leptin, hormon koji reguliše rad metabolizma. 

13. Bijeli luk

Ova biljka ubija štetne bakterije i viruse, i pospješuje zdravlje digestivnog trakta. 

14. Čili 

Dodavanje čilija u hranu je odličan način da ubrzate metabolizm. Samo jedna papričica sadrži dnevnu dozu betakarotena (zdrava koža, kosa i nokti), i više nego potrebnu količinu vitamina C. Ovaj važan antioksidans pomaže u borbi s toksinima i stranim česticama koje se nalaze u krvi. 

15. Banane 

Uprkos široko rasprostranjenom mišljenju da goje, banane doprinose gubitku kilograma. Niz minerala i vlakana u njima pruža tijelu kontinuirano snadbijevanje energijom i pospješuje izbacivanje suvišne tečnosti. 

16. Lubenica 

Malo kalorija, a mnogo antioksidanasa, uključujući i vitamin C. 

17. Krastavci 

Vjerovali ili ne, krastavci su srodni lubenicama. Zato djeluju slično i protiv nakupljanja i zadržavanja viška tečnosti u organizmu. 

18. Potočarka 

Potočarka je puna hranljivih materija, uključujući i vitamin B1, B2, B6, C i E, kao i minerala mangana, karotena i kalijuma. Zahvaljujući tome je snažno sredstvo za čišćenje organizma i pospješivanje varenja, dok njena diuretična svojstva pospješuju izbacivanje toksina i višak tečnosti. Potočarka je takođe odličan izvor joda, koji doprinosi regulisanju rada metabolizma. 

19. Komorač 

Ovo korjenasto povrće bogato je vitaminom C, kalijumom i manganom, a već dugo se koristi kao lijek za probleme sa varenjem. Zahvaljujući visokom sadržaju vlakana, dobar je za zdravu probavu, smanjuje oticanje u tijelu, pospješuje izbacivanje toksina i viška tečnosti. Čaj od komorača može da doprinese stvaranju osjećaja sitosti. 

20. Bobičasto voće 

Malene, ali moćne, bobice su pune antioksidansa i vlakana – samo jedna šoljica malina sadrži nevjerovatnih 6 grama. Osim toga, male su kalorijske vrijednosti. Dodajte šaku bobičastog voća u svaki doručak. 

21. Cimet 

Cimet bi mogao da postane čarobni prah za uklanjanje sala na stomaku. Ovaj začin pomaže u regulaciji nivoa šećera u krvi, a neka istraživanja pokazala su da ekstrakt cimeta čini masne ćelije osjetljivijim na insulin. 

22. Limunska trava 

Limunska trava je ključni sastojak mnogih azijskih jela. Ima protivupalno dejstvo na digestivni trakt, i poboljšava cirkulaciju. Smatra se da pomaže i pri mršavljenju. Ova biljka izgleda poput trave, mirisom podsjeća na nanu, dok je ukus sličan limunu. 

23. Đumbir 

Zašto se uz suši nudi i đumbir? Ovaj začin se vjekovima koristi za dobro varenje. Ima protivupalna svojstva i sadrži antioksidanse. Sadrži i enzim zingibain, koji pospješuje varenje proteina. 

24. Artičoke 

Bogate su vlaknima, ubrzavaju varenje i smanjuju nadutost. 

25. Integralni pirinač 

Ko želi ravan stomak, treba da jede složene ugljene hidrate koji su bogati proteinima i vitaminima, a to sve sadrži smeđi pirinač. 

26. Avokado 

Avokado smiruje digestivni trakt, a sadrži i kalijum, koji doprinosi regulaciji ravnoteže tečnosti, i magnezijum, koji sprječava zatvor. 

27. Kinva 

Cijela zrna kinve sadrže odličnu kombinaciju proteina, vlakana, vitamina B i složenih ugljenih hidrata. 

28. Kuskus 

Kuskus je uvijek odličan izbor. Ako vam dosadi integralna tjestenina, pređite na kuskus. Održaće optimalan nivo šećera u krvi i pružiti osjećaj sitosti. 

29. Sjemenke suncokreta 

Sadrže obilje dijetalnih vlakana, koja bi mogla da produže osjećaj sitosti. Istovremeno olakšavaju varenje. Pune su vitamina E, proteina i složenih ugljenih hidrata. 

30. Pistaći 

Uz bademe, pistaći su najbolji orašasti plodovi za postizanje ravnog stomaka. S obzirom na druge orašaste plodove, imaju najmanje kalorija i masnoća, dok su dobar izvor proteina, vlakana i važnih vitamina i minerala. 

31. Jogurt 

Prirodni jogurt, bez šećera, smanjuje nadimanje jer sadrži bakterije koje pospješuju varenje. 

32. Skuša 

Ima mnogo proteina, a malo 'loših' masti. Odličan je izvor omega-3 i omega-6 masnih kiselina, što je dobro za zdravlje mozga. Mršavi i pametni, dakle? Zvuči dobro. 

33. Losos 

Poput skuše, i losos je odličan izvor omega-3 i omega-6 masnih kiselina. Napravite roštilj ili skuvajte ribu na pari, pa je poslužite uz krišku limuna i špargle. 

34. Papaja 

Papaja sadrži prirodni enzim papain, koji ima udjela u preradi proteina. Ublažava i nadutost. 

35. Ananas 

Slično kao papaja, i ananas ima probavni enzim koji pomaže pri ublažavanju nadutosti, smiruje želudac, pa čak i ublažava gorušicu. Osim toga, održava duže osjećaj sitosti. 

36. Crni biber 

Tražite jednostavan način sprječavanja nadimanja nakon jela? Dodajte malo svježe mljevenog bibera u obrok. Pospješuje varenje, a pomaže i pri ublažavanju nadutosti. 

37. Celer 

Sadrži vrlo malo kalorija, a pomaže u izbacivanju štetnih materija iz organizma. 

38. Sočivo 

Sočivo može pomoći da izravnate trbuh. Sadrži niz hranljivih materija, uključujući i vlakna, složene ugljene hidrate i bjelančevine. 

39. Paprike 

Crvene paprike, slično kao i ljute čili paprike, blagotvorno djeluju na varenje, a istovremeno ubrzavaju metabolizam. Crvene paprike pune su vitamina C, i pružaju osjećaj sitosti. 

40. Kikiriki 

Grickajte ga u međuobrocima, pa ćete spriječiti prejedanje. Pazite samo da jedete onaj iz ljuske, a ne prženi i soljeni. 

(super žena)

Komentari

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.