Crna Gora, Srbija, BIH i Hrvatska preuzele odgovornost za regionalnu stabilnost
Ilustracija

Izmjene sporazuma o kontroli naoružanja

Crna Gora, Srbija, BIH i Hrvatska preuzele odgovornost za regionalnu stabilnost

U prisustvu ministara vanjskih poslova OEBS-a i Švajcarske koja predsjedava OEBS-om Didiera Burkhaltera, zamjenik predsjedavajućeg Savjeta ministara i ministar vanjskih poslova Bosne i Hercegovine Zlatko Lagumdžija, zamjenik premijera i ministar vanjskih poslova i evropskih integracija Crne Gore Igor Lukšić, prva zamjenica premijera i ministrarka vanjskih poslova Hrvatske Vesna Pusić i prvi zamjenik premijera i ministar vanjskih poslova Srbije Ivica Dačić potpisali su danas u Bazelu na 21. ministarskom sastaku OSCE-a dokument pod nazivom Izmjene i dopune sporazuma o subregionalnoj kontroli naoružanja.

Član IV dokumenta, potpisan u Firenci u junu 1996. godine, kreiran je kako bi se spriječila nova trka u naoružanju u regiji te smanjio rizik od nove eskalacije odnosa i izbijanja sukoba nakon nekoliko godina ratovanja. Poslužio je kao okvirni dokument za države koje su ga potpisale da zajednički rade na promociji mira i stabilnosti u regionu, javlja Anadolija,

Današnjim potpisom na pomenuti dokument, nakon 18 godina, Bosna i Hercegovina, Crna Gora, Hrvatska i Srbija preuzimaju punu odgovornost za regionalnu stabilnost i kontrolu naoružanja, što je od suštinskog značaja za izgradnju mira i stabilnosti na Zapadnom Balkanu.

"Obaveze iz člana IV Dejtonskog mirovnog sporazuma su ispunjene. Bosna i Hercegovina, Crna Gora, Hrvatska i Srbija dokazale su da mogu uspostaviti stabilan vojni balans na najnižem nivou naoružanja, smanjivši time rizik od eskalacije odnosa i izbijanja sukoba. Naša misija je ispunjena“, kazao je general-major Mišel Tores, lični predstavnik predsjedavajućeg OEBS-a za član IV, Aneks 1-B.

Naglasio je da "prenos odgovornosti ne predstavlja povlačenje međunarodne zajednice niti pokušaj da se države prepuste same sebi u procesu koji će uslijediti".

"Saradnja s OSCE-om po svim pitanjima u vezi s kontrolom naoružanja se nastavlja, ali sada će OEBS više pružati podršku nego što će pomagati i voditi“, kazao je Tores.

Ovaj postupak prenosa odgovornosti predstavljao je jedan od prioritetnih zadataka u sklopu mandata švajcarskog predsjedavanja na polju poboljšanja saradnje kako sa Zapadnim Balkanom uopšte tako i među državama Zapadnog Balkana. 

"Član IV Dejtonskog sporazuma bio je i ostaje krajnje relevantan za stabilnost u regiji, te za sve države članice OEBS-a. Služi kao model svima njima za poboljšanje sigurnosti i stabilnosti“, kazao je predsjedavajući OEBS-a i švajcarski ministar vanjskih poslova Didier Burkhalter.

Ukupno 10.069 komada teškog naoružanja uništeno je u posljednjih 19 godina. Više od 1.300 članova osoblja OEBS-a na terenu učestvovalo je u više od 700 inspekcijskih pregleda, uz podršku 29 država članica OEBS-a.

"Ove države su dokazale danas da je moguće uspostaviti saradnju i izgraditi povjerenje među Bosnom i Hercegovinom, Crnom Gorom, Hrvatskom i Srbijom. Režim kontrole naoružanja ne bi mogao biti uspostavljen bez vašeg predanog rada“, zaključio je Burkhalter. 

 

Komentari

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.