Lukšić je istakao da je OEBS, kao jedan od značajnih stubova Evropske bezbjednosti, angažovao sve svoje kapacitete u cilju sprječavanja pogoršavanja bezbjednosne situacije u i oko Ukrajine, nastojeći da doprinese ponovnom uspostavljanju stabilnosti u regionu OEBS-a.
Vlada opšta zabrinutost da se kriza u Ukrajini i oko nje negativno odražava na bezbjednost i stabilnost na teritoriji OEBS, a i šire, izjavio je predsjedavajući OEBS i švajcarski šef diplomatije Didije Burkhalter.
On je rekao da su pregovori i druge razmjene mišljenja na Ministarskom savjetu pokazali da postoje različite procjene o uzrocima krize, navedeno je u saopštenju OEBS-a.
Zemlje članice OEBS su saglasne u tome da se kriza ne može riješiti vojnim sredstvima i obećale su da će pružiti snažnu kolektivnu podršku mirnom rješavanju krize diplomatskim sredstvima i kroz sveobuhvatni politički dijalog.
Potpredsjednik Lukšić je istakao da će OEBS i dalje biti jedan od ključnih partnera na crnogorskom putu evropskih i evroatlanskih integracija, naročito u oblasti slobode medija, daljeg unaprjeđenja civilnog sektora i ostalih pitanja iz oblasti ljudske dimenzije.
Lukšić je, u ime Crne Gore, potpisao Amandmane na Sporazum o podregionalnoj kontroli naoružanja Član IV, Aneks 1-B, Opšti okvirni Sporazuma za mir u Bosni i Hercegovini, čime su Strane preuzele vlasništvo nad Sporazumom. Potpisivanje amandmana predstavlja novo poglavlje i značajan uspjeh kada je riječ o kontroli naoružanja, te može poslužiti kao model za uspostavljanje povjerenja i jačanje mira i stabilnosti u postkonfliktnim područjima.
Potpredsjednik Lukšić je zahvalio na odlično organizovanom predsjedavanju Švajcarske i poželio uspjeh Republici Srbiji kao predsjedavajućem za 2015. godinu.
Na marginama Ministarskog savjeta, potpredsjednik Lukšić susreo se sa ministrom vanjskih poslova Mađarske Peterom Szijjartom, predstavnicom OEBS za slobodu medija Dunjom Mijatović i direktorom UNHCR Biroa za Evropu Vinsentom Kosetelom
Komentari