To su podaci UN klimatske agencije zbog kojih je ministar Zmajlović poručio kako je energetska efikasnost zadatak koji pred sobom imaju sve zemlje Evropske unije, tako i ostatka svijeta.
"Temperatura atmosfere i okeana i dalje raste, ledene kape i ledenjaci se smanjuju, nivo mora raste, a ekstremni vremenski i klimatski događaji sve su češći i intenzivniji", istakao je direktor Državnog hidrometeorološkog zavoda Ivan Čačić.
Najveći potrošači energije na koje otpada 40 posto potrošnje upravo su zgrade, stoga hrvatsko ministarstvo u saradnji sa EU fondovima intenzivno radi na povećanju energetske efikasnosti ovih objekata, a sve u cilju smanjenja i prevencije daljeg rasta efekta staklenika.
Iz prometa dolazi 25 odsto emisija stakleničkih gasova, a među mjerama za čistiji transport su uvođenje nižih trošarina za ekološka vozila, sufinansiranje zelenog javnog transporta, te kupovina električnih i hibridnih vozila.
Evropska unija kao globalni predvodnik u borbi protiv klimatskih promjena u narednih sedam godina izdvaja 180 milijardi eura za ovu svrhu.
(Anadolija)
Komentari