Dvoipočasovni protest prosvjetnih radnika u Beogradu završen je oko 14.30 šetnjom do Vlade Srbije i Ministarstva prosvjete. Čelnici četiri reprezentativna sindikata još jednom su ministru prosvjete Srđanu Verbiću predali svoje zahtjeve. U Kraljevu se ispred Gradske uprave okupilo više od 200 prosvjetnih radnika, članova tri reprezentativna sindikata, javlja RTS.
Ministar finansija Dušan Vujović kaže da je, prema tvrdnji sindikata zaposlenih u prosvjeti, glavni razlog za štrajk prosvjetara to što su 2008. godine neravnopravo tretirani u sistemu prilagođavanja plata.
"Imali smo nekoliko sastanaka sa prosvjetarima, predstavnici sindikata kažu da je glavni razlog što se žale to što su 2008. godine propušteni u sitemu prilagođavanja plata i zato danas traže prilagođavanje njihovih plata ili jednokratnu pomoć", rekao je Vujović u parlamentu, gdje obrazlaže rebalans budžeta i budžet za narednu godinu.
"Ministar nas nije primio, a sa ostalima nismo htjeli da razgovaramo", rekao je predsjednik Granskog sindikata prosvjetnih radnika Srbije Tomislav Živanović nakon povratka iz zgrade Ministarstva prosvjete.
Članovi sindikata okupljeni na Trgu Nikole Pašića poručili su da će đacima biti zaključene ocjene, ali da neće biti upisane u đačke knjižice. Ocjene, takođe, neće biti "verfikovane" na sjednicama odjeljenskih veća čiji će rad nastavnici bojkotovati.
Sindikati već pet nedelja protestuju nezadovoljni odlukom Vlade o smanjenju zarada zaposlenima u prosvjeti.
Na skupu je rečeno da im je Vlada umjesto ispunjenja zahtjeva o izuzimanju prosvjetara od smanjenja ponudila jednokratnu pomoć od 7.500 dinara.
"Nemamo ništa protiv da daju ljudima taj novac, ali naš glavni zahtjev ostaje da se u 2015. iz rezervi nadoknade gubici naših plata", rekao je predsjednik sindikata radnika u prosvjeti Srbije Slobodan Brajković.
Ministarstvo prosvjete saopštilo je da se nastava odvija u oko 90 odsto škola u Srbiji, dok u više od polovine škola nema štrajka niti skraćenja časova.
Delimična ili potpuna obustava nastave organizovana je u 12 odsto škola (212 od ukupno 1.768 osnovnih i srednjih škola), dok u 35 odsto škola nastavnici, ili dio nastavnika, zakonski štrajkuju smanjenjem trajanja časova na 30 minuta.
U Beogradu je u osam odsto škola (ukupno 21) djelimično ili potpuno obustavljena nastava, dok su u 20 odsto škola skraćeni časovi, navodi se u saopštenju.
Prosvjetni radnici započeli su štrajk 17. novembra, a od tada se u većini škola nastava odvija skraćeno. Oni zahtijevaju da budu izuzeti od smanjenja plata u javnom sektoru i da budu uvedeni platni razredi.
Unija sindikata prosvjetnih radnika je, u otvorenom pismu ministru prosvjete Srđanu Verbiću, poručila da je materijalni položaj prosvetnih radnika neodrživ.
Kako je istaknuto, štrajk je jedini način da se ministru skrenu pažnju na važnost i značaj poboljšanja materijalnog položaja prosvjetnih radnika.
"Zaprepašćeni smo Vašom, kao i nespremnošću čitave Vlade Srbije da uvaži naše argumente. Na našu žalost, štrajk i protest su ostali jedini način da skrenemo pažnju na važnost i značaj poboljšanja materijalnog položaja prosvjetnih radnika. Želimo da Vas uvjerimo da ćemo u svakom poslu koji preduzmemo, biti istrajni i dosljedni, jer su ove osobine najjači alat koji koristimo u našem svakodnevnom radu", navodi se u saopštenju Unije.
(Izvor:RTS)
Komentari