Cijene nafte na Balkanu najviše pale u BiH i Srbiji
Cijene goriva u Crnoj Gori od prošle sedmice su smanjene od pet do sedam centi

Vozači mogu uštedjeti i do 15 eura po rezervoaru

Cijene nafte na Balkanu najviše pale u BiH i Srbiji

Cijena barela nafte na svjetskom tržištu dostigla je najniži nivo u posljednjih nekoliko godina što se direktno odrazilo i na cijene nafte i u zemljama regiona Balkana, što je opet najviše obradovalo obične građane koji grcaju u svakodnevnim ekonomskim i socijalnim problemima.

Cijene nafte najviše su prijale budžetima građana Bosne i Hercegovine i Srbije, gdje je zabilježen najveći pad cijena. Nakon što su jedno vrijeme bile na rekordnom nivou, cijene goriva u Crnoj Gori od prošle sedmice su smanjene od pet do sedam centi.

Konstantan pad cijena nafte na svjetskoj berzi, uslovio je i smanjenje cijena naftnih derivata i u našoj zemlji. S obzirom na to da je trenutna cijena BMB 95 1,15 eura, posljednji put su slične cijene zabilježene u martu 2010. godine.

Ekonomska analitičarka Ana Nives Radović, u izjavi za Anadoliju kaže da je jedan od ključnih razloga za smanjenje cijena goriva drastičan pad cijena sirove nafte na međunarodnim tržištima, koje su na rekordno niskom nivou od sredine 2009. godine.

"Ovaj iznos nalazi se u formuli po kojoj se obračunavaju cijene goriva na crnogorskom tržištu, iako ova kretanja nisu uvijek dominantno učestvovala u promjeni cijene. Budući da cijena nafte ima tendenciju daljeg snižavanja i da je riječ o najoštrijem padu od izbijanja ekonomske krize do danas, cijene goriva mogle bi se sniziti i nakon nekog od narednih obračuna", kaže Nives Radović, koja vjeruje da bi novo smanjenje cijena goriva moglo uslijediti poslije Nove godine.

"S obzirom na to da se definisane cijene objavljuju svakog drugog ponedjeljka, te da će to idućeg puta biti učinjeno 29. decembra, uzevši u obzir rastuću tražnju za energentima tokom novogodišnjih praznika, naredno smanjenje moglo bi se očekivati tek sredinom januara, u slučaju da na svjetskom tržištu ne dođe do većih pomjeranja i da bude zadržan postojeći trend. U tom slučaju moglo bi se očekivati i pojeftinjenje onih roba i usluga u čijoj cijeni stavka troškova prevoza ima veliki udio”, smatra Radović.

Cijene goriva "pale" su i u zemljama regiona. Tako će, kako napominju zvanične institucije, u Federaciji Bosne i Hercegovine za samo nekoliko dana cijena goriva po litru pasti ispod dvije KM, na što se čekalo nekoliko godina.

Ekonomski stručnjaci smatraju da bi pad cijena nafte, koji je zabilježen tokom prethodnih nekoliko sedmica, mogao u pozitivnom smislu uticati i na potrošnju i životni standard građana BiH.

Prema podacima Udruženja naftnih kompanija Srbije, u toj zemlji je za posljednjih mjesec dana, prosječna cijena benzina na većini pumpi niža za 11,9 dinara, ili 0,09 eura, dizela 7,8, ili 0,06, i autogasa za 6,6 dinara, odnosno 0,05 eura po litru. Međutim od Nove godine slijedi poskupljenje od 5 dinara, odnosno 0,04 eura, zbog rasta cijena akciza.

Od početka decembra Naftna industrija Srbije (NIS) po sedmi put je snizila cijene goriva, a ako se posmatra period od 1. novembra, cijene benzina na NIS-ovim pumpama niže su za 16 dinara, ili 0,13 eura, a dizela za 10 dinara, odnosno 0,08 eura po litru.

Trenutno, na NIS-ovoj pumpi za litar Evro premijum BMB 95 potrebno je izdvojiti 131,95 dinara, ili 1,09 eura, za Evro BMB 98 143,9, ili 1,19 eura, za Premijum Evro disel 148,40, odnosno 1,2 eura, te za Evro dizel 143,40 dinara, ili 1,18 eura.

Cijene goriva u Hrvatskoj i dalje konstantno padaju, a prvi put nakon četiri godine Eurosuper 95 na Ininim pumpama je pao ispod psihološke granice od devet kuna, ili 1,17 eura.

Nakon pojeftinjenja u protekla dva mjeseca, vozači automobila u Hrvatskoj na punom rezervoaru moći će uštedjeti oko 10 eura. Ako se cijena usporedi sa onom od ljeta, razlika je još i veća i doseže do 15 eura.

 

(AA)

Komentari

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.