Moskva će reagovati na širenje NATO alijanse na istok
Aleksandar Lukaševič

Neophodne odgovarajuće mjere

Moskva će reagovati na širenje NATO alijanse na istok

Širenje Sjevernoatlantskog saveza (NATO) na istok predstavljaće veliki vojnopolitički preokret ne samo u Evropi, već i u cijelom svijetu, izjavio je danas predstavnik ruskog Ministarstva inostranih poslova Aleksandar Lukaševič, dodajući da će Rusija reagovati i preduzeti odgovarajuće mjere.

Prema njegovim riječima, širenje NATO-a na istok "direktno će se ticati nacionalnih bezbjednosnih interesa Rusije i prinuditi našu zemlju da donese neophodne odgovarajuće mjere".

"Aktuelno rukovodstvo zbližavanje sa NATO smatra alternativom razvoju normalnih odnosa s Rusijom. To može da dovede do daljeg komplikovanja bilateralnih odnosa sa tom bratskom zemljom, predstavlja prepreku za čitav niz pitanja saradnje, uključujući privredu i energetiku", rekao je Lukaševič.

Predstavnik ruskog MIP-a je rekao da je odluka skupštine Ukrajine, na inicijativu predsjednika Petra Porošenka, donijeta u trenutku kada su se ukazale neke pozitivne tendencije u rješavanju krize na jugoistoku te zemlje.

Lukaševič je izrazio sumnju da će evroatlantske tendencije u unutrašnjoj i spoljnoj politici Ukrajine doprinijeti izlasku te zemlje iz "duboke ekonomske i unutarpolitičke krize". "Očigledno je da će NATO-ambicije još vise komplikovati traženje puteva opštenacionalnog dijaloga i sloge", naglasio je on.

Lukaševič je dodao da je Rusija protiv stvaranja novih linija podjele u evroatlantskom prostoru a za stvaranje povjerenja.


Lavrov: Opasni napori Kijeva da se priključi NATO

Napori Kijeva da se pridruži NATO opasni su ne samo za Ukrajinu, već i evropsku bezbjednost, izjavio je danas ruski ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov.

"Ima nekoličina zapadnih zemlja koje žele da se održi kriza u Ukrajini i da se pojača konfrotacija između Ukrajine i Rusije, uključujući i kroz provokativne napore ka članstvu u Alijansi", rekao je Lavrov, prenijela je agencija Rojters.

Lavrov je i prije dva dana ocijenio da je usvajanje zakona o ukidanju vanblokovskog statusa Ukrajine kontraproduktivno i da samo jača konfrontaciju.

Ukrajinski parlament je u utorak usvojio zakon o ukidanju statusa vojne neutralnosti te zemlje i pokretanju napora za priključivanje NATO. U sjedištu NATO su oprezno reagovali na napuštanje politike neutralnosti i želju Ukrajine da se priključi paktu, ukazujući da Ukrajina prije prijema mora da ispuni niz uslova i kriterijuma.

Za taj prijedlog zakona je glasalo 303 poslanika ukrajinskog parlamenta, što je 77 glasova više od minimuma potrebnog za usvajanje predloga, dok je samo osam poslanika glasalo protiv.

Predsjednik Ukrajine Petro Porošenko je 19. decembra uputio parlamentu na razmatranje nacrt zakona o ukidanju statusa vojne neutralnosti Ukrajini. Svrha zakona je, kako se kaže, da se stvore dodatni mehanizmi obezbeđivanja suvereniteta, teritorijalnog integriteta i nezavisnosti Ukrajine.

Iako je NATO 2008. godine razmatrao eventualno članstvo Ukrajine, nikad nije utvrđen konkretan datum njenog prijema u Alijansu.

( Izvor: Tanjug )

Komentari

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.