Izborna šutnja podrazumijeva zabranu izborne promocije, objavljivanja procjene izbornih rezultata, kao i objavljivanja prethodnih neslužbenih rezultata izbora, objavljivanje fotografija, izjava i intervjua nosilaca lista odnosno kandidata te navođenje njihovih izjava ili pisanih djela u medijima. Izborna šutnja traje do nedjelje, 28. decembra do 19 sati za kada je predviđeno zatvaranje biračkih mjesta.
"S obzirom na iskustva iz prethodnih izbora, pozivamo sve učesnike izbora da se tokom izborne šutnje suzdrže od slanja propagandnih SMS poruka ili slanja e-mailova trećim osobama, distribucije promotivnih letaka, kao i od bilo kakvih drugih propagadnih aktivnosti koje bi mogle uticati na zakonom zajamčenu slobodu opredjeljenja birača", saopštilo je Državno izborno povjerenštvo (DIP) Republike Hrvatske.
DIP je pozvao sve učesnike izbora da izbornu šutnju poštuju i na društvenim mrežama.
Inače, u Republici Hrvatskoj, u nedjelju, 28. decembra, biće održani šesti predsjednički izbori nakon 1990. godine, kad su provedeni prvi demokratski izbori u toj zemlji. Predsjedniku se bira na mandat od pet godina. Prema Ustavu Republike Hrvatske, niko ne može biti biran više od dva puta za predsjednika.
Odluku o raspisivanju izbora za predsjednika Republike Hrvatske donijela je Vlada na sjednici 20. novembra, na temelju člana 3 stav 1 i člana 4 Zakona o izboru predsjednika Republike Hrvatske. Zakonom je propisano da izbore za predsjednika Republike Hrvatske raspisuje Vlada Republike Hrvatske u roku koji omogućava da se oni obave, najmanje 30 dana, a najviše 60 dana prije isteka mandata.
Hrvatska ima nešto više od 4,4 miliona stanovnika, od čega je birača s pravom glasa 3.779.281 koji će glasati na 6.350 biračkih mjesta. Dijaspora će glasati u 50 država, među kojima je i Bosna i Hercegovina gdje je za predsjedničke izbore registrovano da glasa 5.765 birača.
Biračka mjesta u Bosni i Hercegovini biće otvorena 28. decembra u sjedištima diplomatsko-konzularnih predstavništava Republike Hrvatske u Sarajevu, Banjoj Luci, Mostaru i Tuzli od 7 do 19 sati.
Pet nevladinih organizacija za predsjedničke izbore u Hrvatskoj akreditovalo je 794 posmatrača, a stranke oko 20 hiljada.
Za predsjednika Republike Hrvatske nadmeću se tri kandidata i jedna kandidatkinja. Izborna kampanja u okviru koje su kandidati mogli da predstave svoje programe biračima trajala je 18 dana.
Ukoliko niko od kandidata na osvoji više od polovine glasova birača koji izađu na izbore, organizuje se drugi krug izbora u koji ulaze dva kandidata s najvećim brojem glasova u prvom krugu.
A, ukoliko bude drugog kruga, on će biti održan 11. januara 2015. godine, predviđa Izborni zakon Hrvatske.
Predsjednik Republike Hrvatske predstavlja i zastupa Republiku Hrvatsku u zemlji i inostranstvu, brine se za redovno i usklađeno djelovanje te za stabilnost državne vlasti. Predsjednik Republike kao vrhovni zapovjednik oružanih snaga RH odgovara za obranu nezavisnosti i teritorijalne cjelovitosti Republike Hrvatske.
Predsjednička dužnost nespojiva je s bilo kojom javnom ili profesionalnom dužnosti. Predsjednik Republike takođe, ne smije biti članom političke stranke, odnosno po stupanju na dužnost, podnosi ostavku na stranačke dužnosti te o tomu obavještava Hrvatski sabor. Predsjednik Republike u skladu s Ustavnim ovlastima, dodjeljuje odlikovanja i priznanja Republike Hrvatske.
Aktuelnom predsjedniku Republike Hrvatske mandat ističe 18. februara 2015. tako da bi novoizabrani predsjednik mandat započeo 19. februara 2015.
Komentari