Zaštita svjedoka je problem posebno u slučajevima organizovanog kriminala i ratnih zločina, prenosi B92.
Do sada je, prema izvještajima međunarodnih organizacija, ubijeno 12 zaštićenih svjedoka u raznim sudskim procesima.
U periodu kada Kosovo treba da usvoji zakon o osnivanju Specijalnog suda za ratne zločine, što se očekuje naredne godine, portparol Specijalne jedinice Josa Susa je kazao da su preduzeti konkretni koraci na sprječavanju uticaja na svjedoke, uključujući i operacije van Kosova.
"Specijalna istražna jedinica je preduzela sve potrebne mjere da bi zaštitila tajnost procesa i svjedoka kako bi se obezbijedilo da se sav rad realizuje bez miješanja. Jedan od glavnih razloga što specijalna jedinica ima sjedište u Briselu je sigurnost i integritet istrage i zaštita svjedoka", rekao je Susa za Radio Kosova.
Godinama je Kosovo meta kritika raznih međunarodnih organizacija za ljudska prava upravo zbog nedostatka zaštite svjedoka.
Predstavnica organizacije za ljudska prava "Human Right Watć" Lidija Gal rekla je da Kosovo ima loš zakonski okvir što se tiče programa zaštite svjedoka".
"Jednostavno, svjedoci se ne osjećaju sigurnima da svjedoče po određenim osjetljivim pitanjima koja su vezana za kriminal, organizovani kriminal i korupciju. To je ono što kosovske vlasti treba da tretiraju ozbiljno kako bi se poboljšala zaštita svjedoka. Zvaničnicima treba da bude prioritet zaštita svjedoka kako bi se kriminalci doveli pred lice pravde i ojačalo parvosuđe", rekla je Gal.
Komentari