"U zemlji je pad BDP-a 7,5 odsto, a grivna je devalvirala praktično 100 odsto od početka godine. Sa ekonomske strane to se naziva 50-procentnom devalvacijom. Inflacija od početka godine je 21 odsto", kazala je ona na konferenciji za novinare.
Pored toga, Gontareva je naglasila da je u sadašnje vrijeme nemoguće održati stabilan kurs grivne, prenijela je agencija Tas. "To je prosto nerealan zadatak (održavati stabilnost kursa), jer nije zapisan ni u jednom ustavu", objasnila je šefica centralne banke Ukrajine.
"Kurs naše valute u odnosu na sve druge valute naših trgovinskih partnera je ogledalo stanja naše privrede, našeg platnog bilansa", kazala je.
Ona je dodala i da je devalvacija rublje u Rusiji imala isključivo negativan uticaj na kurs grivne u Ukrajini, jer je Rusija i dalje jedan od ključnih trgovinskih partnera Ukrajine.
Prema njenim rečima, za 11 mjeseci ove godine u ukupnoj strukturi spoljne trgovine Ukrajine, sa Rusijom je obavljeno 25 odsto uvoza i 18 odsto izvoza.
Gontareva je ukazala i da se zemlja nalazi u velikoj finansijskoj krizi.
Nivo deviznih rezervi se početkom decembra spustio na minimum od 2009. godine, na 9,9 milijardi dolara. Pored toga, deficit državnog budžeta Ukrajine u periodu januar-novembar bio je oko 54 miliona grivni (3,4 miliona dolara)
Deficit budžeta je praktično finansirala Narodna banka kupovinom državnih hartija od vrednosti, jer su sredstva od devet milijardi dolara, dobijena od Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) i drugih međunarodnih kreditora, potrošena na otplatu spoljnog duga.
Više od 20 milijardi grivni je potrošeno na potrebe vojske a ta sredstva nisu mogla da budu predviđena budžetom. Ostatak je potrošen na isplatu plata i penzija, rekla je Gontareva.
Ona je prognozirala da u 2015. godini nivo inflacije u Ukrajini može dostići između 17 i 18 odsto.
(Tanjug)
Komentari