Renomirani proizvođači u ovoj oblasti poput "GE Healthcare"-a, "McKesson"-a, "Philips Healthcare"-a i "Siemens"-a blisko sarađuju sa komunikacionim kompanijama i fokusiraju se na izume koji smanjuju troškove liječenja, a bežične alate i pametne telefone pretvaraju u svojevrsne mini-laboratorije.
U pojedinim zemljama taj pristup već je postao realnost. Koriste ga odavno američki vojni veterani, a u Holandiji je, na primjer, razvijen inovativan koncept za tretman dijabetesa kod djece. Umjesto da djeca idu u bolnicu da im vade krv iz vene, Siemensov DCA Vantage analizator, iz samo jedne kapi krvi za svega šest minuta očitava nivo glukoze, a pacijent prostim povezivanjem aparata sa kompjuterom preko USB porta dobija gotov nalaz. Ako dva uzastopna očitavanja pokazuju povišen nivo šećera, djeca dijabetičari u Holandiji ne moraju putovati kod doktora. Dovoljno je da pošalju i-mejl holandskom Nacionalnom centru za dijabetes kod djece i adolescenata koji odmah reaguju.
Pomoću savremenih informacionih sistema, telemedicina omogućava stalnu komunikaciju izmeđa ljekara i pacijenta. Pojedini telemedicinski uređaji sadrže gotove sve informacije o zdravlju pacijenta, poput sveobuhvatnog medicinskog kartona, a posebno dizajnirani softveri čine da kontrola zdravlja bude čitljiva čak i djeci.
Osim javnog interesa, gdje jednostavnija usluga postaje jeftinija, tehnološke kompanije okrenute inovacijama takođe pronalaze svoj poslovni interes. Najnovije istraživanje kompanija "TechNavio" i "Infinity Research" predviđa da će samo tržište medicinskih softvera vrijedno 237 miliona dolara u 2012. do 2019. narasti do preko 3 milijarde dolara, a kompletna industrija telemedicine na čak 1 i po bilion. Prognoze se baziraju i na predviđanjima da će za pet godina na internet biti konektovano 7 milijardi pametnih telefona i još upola toliko tablet računara. Ovakav prognozirani razvoj tehnologije na polju medicine, značio bi mnogo sačuvanih života, pod uslovom da neminovna reforma zdravstvenog sistema bude mogla da ga prati. (rtcg.me)
Komentari