Kako na tržištu više nema slobodnih IPv4 adresa na dodjelu, iz tog razloga su smišljene IPv6 adrese za koje se procjenjuje da će ih biti dovoljno čak i za sve kućanske aparate kojima će se uskoro (kako napreduje tehnologija) moći upravljati sa mobilnog telefona. Ali postoji jedan problem. U Crnoj Gori je procenat zastupljenosti IPv6 adresa jednak 0%.
Organizatori kursa su odlučili i potrudili se da dovedu predavače iz pomenute oblasti u Crnu Goru i da pruže priliku svima onima koji se bave održavanjem mreža i servera da steknu neophodno znanje kako bi mogli upravljati novom verzijom adresa, a samim tim i da utiču na provajdere da krenu sa puštanjem nove verzije protokola u produkciju, kako bi se cijela Crna Gora pokrenula i po mogućnosti postala lider u odnosu na region koji trenutno ne zaostaje.
DNSSEC je nastao kao posljedica hakovanja DNS sistema.
'Steve Bellovin je još davne 1990. godine, otkrio kako se može zaobići komunikacija između vašeg računara i servera koji odgovara na pitanje “Na kojoj IP adresi se nalazi, na primjer, www.digitalizuj.me?”. Problem je bio zataškan sve do trenutka kada je 1995. godine isti čovjek to svoje saznanje javno objavio na internetu i, samim tim, postao slavan. Od tada se tražilo rješenje i osmišljen je DNSSEC. Ovaj dodatak DNS serverima prvenstveno treba da omoguće registri koji osposobljavaju svoje root DNS servere, a onda i registrari, odnosno kompanije kod kojih se registruju domeni. Konkretno, .ME registar je omogućio korištenje DNSSEC-a i jedan broj partnera – registrara, ovu opciju već nudi svojim klijentima. Opet, radi osposobljavanja i boljeg razumijevanja šta je u stvari DNSSEC i kako radi, predstavnici RIPE će u Podgorici održati kurs i tehnička lica koja održavaju DNS servere bliže upoznati sa funkcionisanjem istog.
Registracija za besplatne kurseve vrši se na linku: https://lirportal.ripe.net/training/courses
Minimalan broj polaznika je 15 po kursu.
Komentari