Inače, optuženi Keljmendi se na početku suđenja u petak izjasnio da nije kriv ni po jednoj tački optužnice.
Odbrana smatra da su prekšena prava Nasera Keljmendija, time što je optužnica podignuta nakon 14 mJeseci od njegovog hapšenja i držanja u pritvoru.
Prekšena su mu prava, tvrdi advokat Berisha, i kada ga je Tužilaštvo uzelo na ispitivanje pre ispitavanja i svih ostalih svJedoka, čime mu je oduzeta mogućnost da se izjasni po optužnici. Tužilaštvo ga nije ispitalo ni o poreklu njegove imovine, koju je stekao radom, a tvrdilo je da je nezakonitog porekla, ustvrdio je Keljmendijev advokat zatraživši i da se tokom suđenja ne koriste materijali dobijeni nakon podizanja optužnice jer odbrani nije poznat sadržaj tog materijala. Takođe se žalio da nije dobio tražena dokumenta od suda iz Bosne i Hercegovine.
Odbrana je podsetila da je Tužilaštvo u vezi sa ubistvom Delalića, Nasera Keljmendija predstavilo kao vođu rivalske kriminalne grupe, te da je navelo da je do ubistva došlo zbog njihovog sukoba oko poslovanja s drogom, ali "dokazi će pokazati da Keljmendi nema nikakve veze s tim ubistvom". Prema ocJeni odbrane, svJedoci koji su svedočili protiv Keljmendija, već su osuđeni u BiH na visoke zatvorske kazne.
Na kraju današnjeg ročišta, na predlog sudskog veća, i Tužilaštvo i odbrana saglasili su se da se sa spiska predloženih svedoka izbace neka imena, jer je procenjeno da su manje bitni za ovaj predmet.
Prema recima tužioca Andrewa Hughesa, postoje velike poteškoće u saradnji i razmeni podataka sa pravosudnim institucijama u BiH. Prema planu suđenja, moguće je da se već sledeće nedelje u Prištini pojave svJedoci iz BiH. Inače, Sud i EULEX posreduju u vezi sa izdavanjem kosovskih viza svJedocima.
Tužilac Hughes je u petak pročitao optužnicu i izneo uvodnu rIJeč na suđenju Naseru Keljmendiju u kojoj ga je optužio za učešće u organizovanom kriminalu i za organizovanje ubistva Ramiza Delalića Ćele, kako je naveo, rivala iz druge kriminalne grupe.
Podsetimo, Kelmendija je u maju 2013. uhapsila Kosovska policija na osnovu međunarodne potJernice koju su izdale vlasti u BiH i od tada se on nalazi u pritvoru na Kosovu. Iako je Sud BiH tražio njegovo izručenje, do toga nije došlo, zato što prema kosovskim zakonima građanin Kosova ne može biti izručen nijednoj državi koja ne priznaje državu Kosovo i s kojom Kosovo nema međunarodni sporazum o izručenju.
Komentari