Ukratko, u oblastima u kojima je manje žena, muškarci su skloniji dugim vezama, kaže Rajan Šaht sa Univerziteta u Juti, vođa studije objavljene u “Royal Society Open Science”.
Žene pak, suprotno vladajućem stereotipu, za jednokratni seks mogu biti zainteresovane baš kao i muškarci, navode autori. Što se muškarac manje veže uz jednu ženu i njihovu djecu, to je skloniji da svoje gene prenese i na drugu djecu, a naučno je tumačenje da je to rezultat evolucije.
Ispitivanja su to potvrdila u praksi pa su studenti, muškarci, redovno bili skloniji mijenjaju partnerki nego trajnoj vezi.
Šaht i Monik Borgerhof Malder sa Univerziteta u Kaliforniji, testirali su ideju u Gvajani, na području gdje žive Makuši Indijanci. U osam zajednica koje su proučavali, odnos odraslih muškaraca prema ženama varirao je od 1,43 prema 0,93.
Utvrdili su da – što su muškarci brojniji u odnosu na žene, to su manje skloni promiskuitetnom ponašanju. U takvim zajednicama “najbolja je strategija pronaći jednu ženu i držati je se”, objašnjava Šaht.
Iako teorija produženja vrste prirodnim izborom govori da je muškarac programiran da ima što više djece kako bi preživjela ona najotpornija, ta teorija govori i da se odrasli par mora brinuti za svoje potomstvo kako bi ono polno sazrelo da može i samo da produži vrstu. A briga za potomstvo je jača i bolja što je muškarac privrženiji jednoj ženi, umjesto da švrlja za novim partnerkama.
Istaknuti protivnik evolucione psihologije, koja zastupa stanovište da su muškarci programirani za jednokratni seks, vjeruje da se nova otkrića zapravo “dobro uklapaju” s istraživanjem evolucionih psihologa. Osim toga, suprotno stereotipima, Dejvid Bas sa Univerziteta u Teksasu kaže “niko ne tvrdi da su muškarci osvajači, a žene stidljive. Koju će strategiju muškarac odabrati, zavisi od konteksta”.
(Telegraf.rs)
Komentari