U štrajku oko 700 rudara kombinata Trepča
ilustracija

Kosovo

U štrajku oko 700 rudara kombinata Trepča

Oko 700 rudara kompanije Trepča, u rudniku Stari trg kod Mitrovice, od juče štrajkuje u oknu rudnika zahtjevajući od Vlade Kosova da što prije preuzme kompaniju čije je preuzimanje odloženo.

Rudari su obustavili rad u toku prve smjene, a potom su im se pridružili i radnici druge smjene, prenosi Anadolija.

Štrajkuju na oko 750 metara ispod površine zemlje. Vladi Kosova, koja je u ponedeljak odlučila da Trepču izdvoji iz nacrta zakona o javnim preduzećima i izradi poseban zakon o tom kombinatu, dali su rok od 24 sata da im odgovori na zahtjev. 

U ponedeljak je Skupština Kosova izdvojila pitanje Rudarsko-metalurško-hemijskog kombinata olova i cinka Trepča, u čijem su sastavu rudnici, topionice olova i cinka, kao i niz postrojenja za preradu rude i njenu obradu, iz nacrta zakona o javnim preduzećima pod izgovorom da će predložiti poseban zakona o Trepči. 

Prethodno su Vlada Srbije i predstavnici Srpske liste u kosovskoj Vladi zatražili do zvaničnika u Prištini i međunarodne zajednice da zaustave postupak nacionalizacije kompanije Trepča. Vlada Srbije upozorila je kako bi jednostrana promjena vlasničke strukture u Trepči mogla ozbiljno destabilizirati odnose na Kosovu.

Srbijanska Vlada očekuje da će o pitanju Trepče biti riječi u nastavku pregovora o provođenju Briselskog sporazuma o normalizaciji odnosa između Beograda i Prištine u dijelu koji se odnosi na pregovore o podjeli imovine. 

Srbijanska vlada tvrdi da je većinski vlasnik kombinata Fond za razvoj Republike Srbije. 

Inače, od 1999. godine dijelom Trepče na jugu Mitrovice, gdje se nalazi i rudnik Stari trg, upravljaju Albanci, dok pogonima tog kombinata na sjeveru, u Zvečanu, uključujući dva rudnika kod Leposavića, upravljaju Srbi, tako da kombinat praktično funkcioniše kao dva samostalna dijela. U pogonima kombinata Trepča, koji predstavlja jedan od najznačajnijih rudarskih kompleksa na Balkanu, i u vrijeme bivše SFRJ proizvodio je oko 70 posto mineralnih sirovina te države, trenutno radi oko pet hiljada radnika. 

Komentari

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.