Rudari su obustavili rad u toku prve smjene, a potom su im se pridružili i radnici druge smjene, prenosi Anadolija.
Štrajkuju na oko 750 metara ispod površine zemlje. Vladi Kosova, koja je u ponedeljak odlučila da Trepču izdvoji iz nacrta zakona o javnim preduzećima i izradi poseban zakon o tom kombinatu, dali su rok od 24 sata da im odgovori na zahtjev.
U ponedeljak je Skupština Kosova izdvojila pitanje Rudarsko-metalurško-hemijskog kombinata olova i cinka Trepča, u čijem su sastavu rudnici, topionice olova i cinka, kao i niz postrojenja za preradu rude i njenu obradu, iz nacrta zakona o javnim preduzećima pod izgovorom da će predložiti poseban zakona o Trepči.
Prethodno su Vlada Srbije i predstavnici Srpske liste u kosovskoj Vladi zatražili do zvaničnika u Prištini i međunarodne zajednice da zaustave postupak nacionalizacije kompanije Trepča. Vlada Srbije upozorila je kako bi jednostrana promjena vlasničke strukture u Trepči mogla ozbiljno destabilizirati odnose na Kosovu.
Srbijanska Vlada očekuje da će o pitanju Trepče biti riječi u nastavku pregovora o provođenju Briselskog sporazuma o normalizaciji odnosa između Beograda i Prištine u dijelu koji se odnosi na pregovore o podjeli imovine.
Srbijanska vlada tvrdi da je većinski vlasnik kombinata Fond za razvoj Republike Srbije.
Inače, od 1999. godine dijelom Trepče na jugu Mitrovice, gdje se nalazi i rudnik Stari trg, upravljaju Albanci, dok pogonima tog kombinata na sjeveru, u Zvečanu, uključujući dva rudnika kod Leposavića, upravljaju Srbi, tako da kombinat praktično funkcioniše kao dva samostalna dijela. U pogonima kombinata Trepča, koji predstavlja jedan od najznačajnijih rudarskih kompleksa na Balkanu, i u vrijeme bivše SFRJ proizvodio je oko 70 posto mineralnih sirovina te države, trenutno radi oko pet hiljada radnika.
Komentari