Pusić je kazala kako su se nakon napada na list "Šarli Ebdo" u jedinstvu okupili slobodarski svijet i Evropa zbog solidarnosti sa Francuskom i specifičnom francuskom tradicijom u borbi za slobodu javne riječi te zbog solidarnosti sa novinarima i karikaturistima koji su stradali u terorističkim napadima, prenosi Anadolija.
"Tu vrstu zajedništva vidjeli smo u borbi protiv terorizma prvi put direktno u okupljanju 'antiisil' koalicije u borbi protiv terorističke ekstremističke organizacije koja sebe naziva Islamska država", poručila je Pusić.
Kazala je ministarka Pusić kako je već tada ta koalicija otvorila široku temu, a to je s jedne strane borba ujedinjene Evrope i svijeta protiv terorizma koja zahtijeva vrlo široku saradnju službi i država. Pusić je poručila kako je istovremeno otvoreno i drugo pitanje, budući da je napad u Parizu okarakterisiran i kao antisemitski, a to je borba protiv antisemitizma i istovremeno borba protiv antiislamizma.
"Činjenica da se terorističke ekstremističke grupacije danas identificiraju ili skrivaju iza islama, a mogle bi se skrivati i iza bilo čega drugoga, otvara i pitanje važnosti borbe protiv antiislamizma kojeg to često izaziva u društvima. Jedan od načina je partnerstvo sa islamskim zajednicama u evropskim zemljama i liderima koji su spremni unutar muslimanskih zajednica u evropskim zemljama osigurati vođstvo koje pokazuje teroristički ekstremizam koji se skriva iza te religije. Mi, na sreću, u Hrvatskoj imamo takvo vođstvo i sarađujemo s tim vođstvom u našoj Islamskoj zajednici", kazala je Pusić.
Ministarka Pusić je ponovila kako situacija zahtijeva saradnju sa većinski islamskim, prije svega arapskim zemljama koje, kazala je, trebaju imati ravnopravnu, u nekim stvarima i lidersku ulogu u borbi protiv terorizma i ekstremizma "koji se skriva iza muslimanskih zajednica, a kojima prijeti isto toliko koliko i nemuslimanskim".
Naglasila je kako na širem međunarodnom nivou to znači saradnju država Evropske lige sa državama Arapske lige.
Komentari