Šešelj: Ne obazirem se na Bramercove zahtjeve, sa Grabar Kitarović se dopisujem na Tviteru
Vojislav Šešelj

Ponovio da se neće dobrovoljno vratiti u Hag

Šešelj: Ne obazirem se na Bramercove zahtjeve, sa Grabar Kitarović se dopisujem na Tviteru

Lider Srpske radikalne stranke (SRS) i haški optuženik Vojislav Šešelj ponovio danas da se neće dobrovoljno vratiti u pritvor Haškog tribunala i da se neće obazirati na ponovni zahtjev glavnog haškog tužioca Serža Bramerca da bude vraćen u pritvorsku jedinicu u Ševeningenu.

„Vjerovatno ću uputiti odgovor, ali će taj odgovor vjerovatno sadržati moje optužbe za Bramerca zbog njegovog nepriličnog ponašanja“, rekao je Šešelj komentarišući po drugi put upućen zahtjev sudskom vijeću u Den Haagu da naloži Šešeljevo vraćanje u pritvor iz kojeg je pušten zbog zdravstvenih problema u novembru prošle godine.

Upitan da prokomentariše izjave novoizabrane predsjednice Hrvatske Kolinde Grabar Kitarović u vezi sa odnosima sa Srbijom i zemljama regiona, Šešelj je rekao da se sa Grabar Kitarović dopisuje i da je u „bliskim odnosima“.

„Mi smo u veoma bliskim odnosima, dopisujemo se preko interneta, Tvitera, prije svega. Ne bih vam potanko objašanjavao koji su to naši planovi. To spada u našu strogu intimu“, rekao je Šešelj.

On je na konferenciji za novinare u centrali SRS-a u Zemunu iznio niz optužbi na račun bivšeg partijskog kolege i premijera Srbije i predsjendika Srpske napredne stranke (SNS) Aleksandra Vučića.

Šešelj je ustvrdio kako je njegova stranka došla do podataka da "prilikom ukidanja JAT-a i formiranja Air Serbije, Etihad nije uložio ni jedan dolar već garantovao kredit".

Komentarisao je i politiku srpske Vlade prema Kosovu, rekavši: „Faktički, zabranom da se sa ličnom kartom ne može na Kosovo, Vlada Srbije pokazuje da je otpisla tu srpsku teritoruju.“

Sudsko vijeće Haškog tribunala je 6. novembra 2014. donijelo odluku da optuženik za ratne zločine počinjene tokom proteklog rata na području Hrvatske, Bosne i Hercegovine i Vojvodine Vojislav Šešelj bude privremeno pušten na slobodu u Srbiju, radi liječenja. On se 12. novembra vratio u Srbiju.

Međunarodni krivični sud za bivšu Jugoslaviju podigao je optužnicu protiv Šešelja u januaru 2003. za ratne zločine na području Hrvatske, Bosne i Hercegovine i Vojvodine. Šešelj se mjesec dana kasnije dobrovoljno predao, 24. februara iste godine, a suđenje mu je počelo 7. novembra 2007. godine. Do danas nije donesena presuda u ovom predmetu.

Optužen je za progon na političkoj, rasnoj i vjerskoj osnovi u istočnoj i zapadnoj Slavoniji, dijelovima BiH i Vojvodine, što obuhvata ubistva u Vukovaru, u okolini Sarajeva, Mostaru, Nevesinju i Zvorniku, zatim pritvaranje civila u logore pod nehumanim uslovima, mučenje, premlaćivanje i ubistva, deportacije i prinudno preseljavanje desetine hiljade Hrvata i muslimana sa tih teritorija i dijelova Vojvodine i namjerno uništavanje njihovih domova, imovine, kulturnih i vjerskih objekata.

Zbog govora mržnje i javnih nastupa Haško tužilaštvo je tražilo vraćanje Šešelja u pritvor, ali je taj prvi zahtjev koji je potpisao tužilac Brammertz odbijen.

Komentari

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.