Navode kako bi trebalo da se oporezuju zaposlene neženje i neudate zaposlene žene starije od 25 godina, jer bi se na taj način „povećala stopa nataliteta u RS-u i BiH“, piše Oslobodjenje.ba.
„Ovu inicijativu ćemo dostaviti SO Kotor-Varoš. Sela se gase, a sve manje djece se rađa i u gradovima. S druge strane, neženja je sve više“, tvrdi Milomir Pavlović, mještanin Šipraga i jedan od potpisnika inicijative za uvođenje „bećarskog poreza'“.
On je izrazio nadu da će se kotorvaroški odbornici ozbiljno pozabaviti ovim problemom, dodajući da će odbornicima od koristi biti i demografska istraživanja, koja ukazuju na rapidan pad nataliteta u selima na sJevernim obroncima Vlašića.
Ova incicijativna glavna je tema u Kotor-Varoši poslednjih dana. I dok jedni tvrde da se radi o predlogu koji je unaprijed osuđen na propast, drugi ističu da je porez na neženje „dobar način da se bećari ostave kafana, a prihvate žena“.
U polemikama oko „bećarskog poreza“ često se potencira primjer kotorvaroškog sela Grabovica u kojem još momkuje više od 60 neženja starijih od 40 godina.
Neženje iz Grabovice kažu za Oslobođenje kako bi se sjutra oženili kada bi im „iskočila dobra prilika i kada bi imali novca da hrane porodicu“.
„Čuo sam da je „bećarski porez“ svojevremeno uvodio i Benito Musolini. Ništa dobro ti porezi nisu donijeli. Država bi nam trebala dati dobar posao i solidne plate, pa bi i mi stvarali porodice. Radimo, uglavnom, na pilanama i u šumi i jedva sastavljamo kraj s krajem. Ni do čega nam nije, pa ni do žena“, kaže jedan iz grupe grabovačkih neženja.
Dodaje da je sličnu inicijativu, početkom 2014. godine, u kotorvaroškom lokalnom parlamentu pokrenuo i tadašnji odbornik Filip Perišić, ali da je ta inicijativa naišla na oštre reakcije i osudu javnosti.
Komentari