Novi grčki premijer Aleksis Cipras želi da okonča postojeći sistem nadzora kog sprovodi "trojka" kreditora, odnosno Međunarodni monetarni fond, Evropska komisija i Evropska centralna banka, prenosi agencija Frans pres.
Cipras će se u srijedu, 4. februara, sastati sa Junkerom u okviru svoje evropske ture, kojom pokušava da obezbijedi podršku za okončanje budžetske štednje u Grčkoj, restrukturu javnog duga i izmjenu programa dogovorenog sa kreditorima.
Njemački list Handelsblat je objavio, ne otkrivajući izvore, da Junker želi da se okonča program "trojke" iz 2010, kada je Grčkoj dodijeljen prvi paket finansijske pomoći, i da se pronađe alternativa.
Šinas je izvještaj njemačkog lista prokomentarisao navodeći da može samo da ponovi ono što je šef Komisije već rekao u julu, kada je izabran na tu funkciju.
"Trebalo bi da zamijenimo "trojku" demokratski legitimnijom i odgovornijom strukturom zasnovanom na evropskim institucijama", rekao je tada Junker.
Šinas je, međutim, dodao da trenutno nije osmišljena nova struktura. "Neću spekulisati dok ne bude postignut međunarodni dogovor", dodao je on, napominjući da je za bilo kakvu izmjenu programa za Grčku potreban jednoglasan stav svih 19 članica eurozone.
Uprkos restrukturi iz 2012, grčki javni dug još uvijek premašuje 315 miliajrdi eura, odnosno 175 odsto bruto domaćeg proizvoda, što je rekord u EU.
MMF, EU i ECB su Atini, da bi izbjegla bankrot i izlazak iz eurozone, pozajmili ukupno 240 milijardi eura. Pitanje grčkog duga će po svoj prilici dominirati samitom EU zakazanim za 12. februar, a naći će se i na dnevnom redu sastanka ministara finansija eurozone nedelju dana nakon toga.
(Tanjug)
Komentari