Ove godine EK očekuje privredni rast u svim zemljama članicama Evropske unije, ali s velikim razlikama među njima.
Najmanji rast, prema najnovijoj prognozi, imaće Hrvatska (0,2 odsto), a najveći Irska (3,5 odsto), prenosi Tportal.
Hrvatska ekonomija u 2014. pala je šestu godinu zaredom, ali je tokom godine smanjena brzina recesije, što ju je dovelo do pada BDP-a od 0,5 odsto na godišnjem nivou.
Povećana potražnja iz inostranstva u 2014. nije mogla da poništi efekte slabe domaće tražnje, koja je pala zbog smanjenja investicija od 3,6 odsto i pada privatne potrošnje od 0,6 odsto, kao i javne potrošnje od 2,1 odsto, navodi Komisija.
Kraj hrvatske recesije predviđa se za 2015. godine, ali realni BDP porašće skromnih 0,2 odsto. Domaća tražnja ponovo će biti u padu, kao rezultat daljeg pada investicija i javne potrošnje. Predviđa se i stagnacija privatne potrošnje s obzirom na slabo tržište rada i nesigurnost vezanu za konačno rješenje kredita u švajcarskoj valuti, što će u velikoj mjeri poništiti učinak poreske reforme i nižih cijena naftnih derivata, navodi se u izvještaju.
U 2016. godini Hrvatska bi trebalo da ima privredni rast od 1,0 odsto zbog povećane domaće potražnje, zahvaljujući u velikoj mjeri investicijama povezanim s EU-om, procjenjuju stručnjaci.
Javni deficit prošle godine, prema najnovijoj procjeni EK, iznosi 5,0 odsto BDP-a, dok je u jesenjoj prognozi procijenjen na 5,6 odsto. Ove godine deficit bi trebalo da iznosi 5,5 odsto, a sledeće godine 5,6 odsto, navodi Komisija.
Isti izvor podsjeća da je Hrvatska od početka prošle godine u Postupku prekomjernog deficita (EDP) kojim je predviđeno da se deficit prošle godine smanji na 4,6 odsto, ove na 3,5, a 2016. na 2,7 odsto BDP-a.
Javni dug bi ove godine, prema najnovijoj prognozi, iznosio 84,9 odsto, a naredne 88,7 odsto BDP-a, dok se za prošlu godinu procjenjuje na 81,4 odsto BDP-a.
Procijenjena stopa nezaposlenosti prošle godine je 17 odsto, za ovu godinu se predviđa 16,8 odsto, a naredne 16,4 odsto i te procjene su bolje od onih iz jesenje probnoze.
Inflacija mjerena harmonizovanim indeksom potrošačkih cijena, za prošlu godinu iznosi 0,2 odsto, ove godine biće 0,3 odsto, a u 2016. stručnjaci u EK očekuju blagi rast od 1,0 odsto.
Tanjug
Komentari