Važno je istaći činjenicu da je od navedenog broja preko 240.000 Srba, navodi on, a ističe se u saopštenju.
Takođe, Linta osuđuje nezakonito ponašanje hrvatskih službenika u pojedinim policijskim stanicama u Hrvatskoj, a posebno u hrvatskim konzulatima u Beogradu i Subotici, jer su u periodu od stupanja na snagu Zakona o prebivalištu 29. decembra 2012. godine do 31. decembra 2014. odjavili iz evidenicje prebivališta 20.900 lica koja su imala važeću hrvatsku ličnu kartu.
Od tog broja oko 20.000 njih takođe su srpske nacionalnosti, navodi on.
Predsjednik Koalicije udruženja izbjeglica još jednom traži od Ministarstva unutrašnjih poslova Hrvatske da se svim prognanim Srbima, koji su brisani iz evidencije, omogući da prijave prebivalište i izvade nove hrvatske lične karte na svojoj stambenoj jedinici, bilo da je useljiva ili srušena kao i na svojoj očevini ili dedovini.
On podsjeća da su hrvatske policijske stanice od 1995. do 2012. godine dopuštale prognanim Srbima da prijave prebivalište i izvade hrvatsku ličnu kartu na adresi srušene kuće ili stana uz uslov da daju pismenu izjavu da je navedena kuća ili stan njihovo vlasništvo ili očevina.
Takođe, Linta traži da MUP Hrvatske omogući prognanim Srbima, koji su brisani iz evidencije prebivališta, da prijave prebivalište i izvade novu hrvatsku ličnu kartu bez terenske provjere.
Traži i da im se omogući da odmah nakon vađenja nove hrvatske lične karte mogu da prijave privremeni odlazak u inostranstvo na pet godina na osnovu potvrde o zaposlenju, liječenju, školovanju, izdržavanju ili zbog toga što su u postupku obnove i stambenog zbrinjavanja, navodi se u saopštenju.
(B92)
Komentari