Kosovo - država kakvu nijesu željeli
Belul Bećaj

7. godina od proglašenja nezavisnosti

Kosovo - država kakvu nijesu željeli

Sedam godina od proglašenja nezavisnosti, 17. februara 2008. godine, Kosovo nije država kakvu su zamišljali njeni građani, ali treba na objektivan način ocijeniti i pronaći razloge zašto je nezadovoljstvo veliko, smatra politički analitičar prof. dr. Belul Bećaj, nekadašnji politički savjetnik Hašima Tačija.

Bećaj je ocijenio kako je demantovano uvjerenje Kosovara da će se stvaranjem države riješiti sve nepravde i diskriminacije koje su im činili drugi, prenosi Anadolija.

“Sedam godina iskustva države na Kosovu demantuje predrasude, tačnije fetišizam Albanaca koji su imali u vezi sa ulogom i funkcionisanjem države. Dakle, država danas nije u skladu sa očekivanjima građana i država danas ne daje odgovor na potrebe, zahtjeve i interese građana zato što nije bilo dovoljno samo napraviti državu”, kaze Bećaj.

Odlazak građana rezultat nagomilanog nezadovoljstva

On kao argument da se nijesu iskoristile istinske ekonomske, političke i pravne mogućnosti u izgradnji države navodi izbijanje nezadovoljstva u vidu protesta i ilegalne migracije građana.

Prema njemu, masovni odlazak građana, koje se dešava posljednjih nedjelja, rezultat je dugogodišnjeg nagomilanog nezadovoljstva, a kulminiralo je formiranjem koalicije Demokratske partije Kosova Hašima Tačija i Demokratskog saveza Kosova Ise Mustafe.

To su dva subjekta koja su nakon rata, u različitim formama, konstantno bila na vlasti i koja su se tokom posljednje izborne kampanje međusobno teško optuživala, a na kraju su zajedno formirali vlast.

 “Imamo državu, ali vladari su u funkciji samih sebe, a ne u interesu građana”, kaže Bećaj i dodaje da je sve to uticalo da građani Kosova izgube nadu i vjeru u jednu principijelnu politiku i poštovanje istinskih vrijednosti.

Bećaj podsjeća i da je od završetka rata 1999. godine kosovsko društvo imalo teške periode. Trebalo je stabilizovati društvo nakon uništenja i teških ratnih posljedica sa duhovnog i ekonomskog aspekta, dok je istovremeno u periodu međunarodnog protektorata, trebalo obaviti tranziciju iz zemlje sa komunističkim sistemom.

U tom periodu nije postavljen zdrav temelj za izgradnju države Kosovo, jer se miješanjem nacionalnih i zapadnih vrijednosti, nijesu poštovale ni jedne ni druge, smatra Bećaj.

Posljedice sadašnje situacije mogu se očekivati na proljeće

On ocjenjuje da je način funkcionisanja UNMIK-a, mirovne misije UN-a na Kosovu, realno gledano, proizveo negativan efekat, iako je od međunarodnih zvaničnika uvek bio pozitivno ocjenjivan.

“Šta se gododilo sa autentičnim vrijednostima koje je dao, ne nakon izgradnje potencijala za državu Kosovo, nego nakon zauzimanja različitih privatnih objekata, hotela, biznisa, i oni koji su bili identifikovani kao idealisti, u stvari su se u prvoj fazi, ranoj fazi nakon rata pokazali da će završiti kao materijalisti”, pita se Bećaj i ističe da su loše pojave tolerisane, ćutalo se i to je jedan od glavnih razloga akumulacije nezadovoljstva kod građana, koju vidimo sedam godina od proglašenja nezavisnosti.

Gubitak povjerenja i migracija građana je, po mišljenju Bećaja, posljedica loše ekonomije, čiji su razvoj onemogućili korupcija i organizovani kriminal, dok se posljedice mogu očekivati na proljeće kada svi koji su ilegalno emigrirali u zemlje EU, budu vraćeni.

Belul Bećaj ocjenjuje da je kriza morala dovela do toga da građani ne vjeruju čak ni vjerskim zvaničnicima, sudijama ili tužiocima, te da je za prevazilaženje postojećeg stanja potrebno da se primenjuje sistem univerzalnih etničkih i moralnih vrijednosti.

Otežavajuća okolnost, po njemu, u procesu izgradnje države Kosovo od proglašenja nezavisnosti od Srbije, jeste država Srbija, koja se ponaša kao “trojanski konj” na Kosovu.

Uloga Srbije i međunarodne zajednice

“Element trojanskog konja koji je na Kosovu, proizvod je takvih politika i može značiti da ono moje nezadovoljstvo izraženo prema kreiranju politike posljednjih godina, podrazumijeva da je dozvoljeno da imamo unutar Kosova mogućnost miniranja od strane srpske vlasti kad god je to potrebno Srbiji i to je stalni potencijalni rizik”, kaže Bećaj i dodaje da je to posljedica kompromisa kosovskog rukovodstva samo da bi imali podršku međunarodne zajednice.

Ahtisarijev paket je kosovska strana smatrala crvenom linijom koja ne smije da se pređe i bolnim kompromisom stvaranja države, kaže Bećaj i ocjenjuje da je sada taj paket otvoren i da to može odvesti Kosovo u pravcu propale države.

 “Intimno, smatram da je namjera srpske vlasti upravo da pokaže, putem prisustva na Kosovu, kako Albanci nijesu na nivou političke odgovornosti da izgrade državu”, zaključuje ovaj politički analitičar.

 

Komentari

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.