Tri lidera dogovorili su se o ovome sinoć u telefonskom razgovoru njemačke kancelarke sa dvojicom predsjednika.
"Imajući u vidu situaciju u Debaljcevu" troje lidera "dogovorilo se o konkretnim mjerama koje će dozvoliti OEBS-u da nadzire situaciju na terenu" pošto sporazum iz Minska predviđa početak povlačenja teškog naoružanja od utorka 17. februara, napisao je u saopštenju portparol njemačke vlade Stefen Zibert, javlja Tanjug.
Tim posmatrača Organizacije za evropsku bezbjednost i saradnju zadužen za nadziranje prekida vatre nije mogao da uđe u Debaljcevo zbog sukoba koji se tamo vode i gdje još nije počelo povlačenje teškog naoružanja predviđeno da počne u ponoć.
Zvaničnici vlade u Kijevu i pobunjenici uzajamno se optužuju za napade koji ih sprječavaju da povuku tenkove, raketne bacače i tešku artiljeriju sa linije fronta u istočnoj Ukrajini.
Prije nego što je Angela Merkel razgovarala sa dvojicom predsjednika sinoć, ona i francuski predsjednik Fransoa Oland razgovarali su o toj temi sa Putinom i tada su od njega zatražili da izvrši svoj pritisak na separatiste da prestanu da pucaju, rekao je portparol njemačke vlade.
Na terenu borbe se i dalje vode oko Debaljceva, željezničkog čvora koji se nalazi 65 kilometara od separatističkog uporišta Donjecka i oko petnaest kilometara od luke Marijupolj, u južnom dijelu linije fronta.
Prema ukrajinskoj vladi pobunjenici su juče ispalili preko 112 granata na polžaje ukrajinske vojske, i ubili pet vojnika u selu Čirokinu. Ministarstvo odbrane je na svojoj Fejsbuk stranici navelo da su pobunjenici juče izveli 38 napada, uglavnom raketnim bacačima tipa Grad i minobacačima.
Komentari