Iako je kategorički odbijala takvu mogućnost, a na tome zasnivala i cjelokupnu predizbornu i postizbornu logiku, grčka vlada ipak je pristala da EU, ECB i MMF ostanu supervizori tokom trajanja produžetka programa pomoći u trajanju od pola godine.
Produžetak programa pomoći Grkoj bi omogućio dodatno vreme za izradu novog finansijski nerestriktivnog programa reformi.
U pismu upućenom predsjedniku Evrogrupe, koji je objavio Gardijan, ministar finansija Grčke Janis Varufakis traži postizanje dogovora o prihvatljivim finansijskim i administrativnim uslovima sprovođenja produženog sporazuma, koji će stabilizovati grčku fiskalnu poziciju i garantovati održivost grčkog duga.
Uz niz uslova u vezi sa produžetkom programa pomoći, Varufakis traži i dogovor tehničkih timova o mogućem novom sporazum za oporavak i rast između Grčke, Evrope i MMF-a.
Holandski ministar finansija i predsjednik evrogrupe, Jerun Dajselblum, potvrdio je da je Grčka zatražila šestomjesečno produženje programa finansijske pomoći, ali nije izneo detalje o uslovima koje je Atina zatražila.
"Primili smo zahtev Atine za šestomjesečno produženje programa pomoći", napisao je Dajselblum na svom Tviter nalogu, prenosi Rojters.
Međunarodni kreditori zahtevali su od nove grčke vlade da produži postojeći program pomoći, ali je zvanična Atina u više navrata odbila takav poziv, navodeći da će tražiti drugačiji kreditni aranžman.
Razmimoilaženje u stavovima u pogledu uslova finansijske podrške Grčkoj veliki je kamen spoticanja u pregovorima između Grčke i preostalih članica evrozone, zbog čega je čak i ostanak Grčke u monetarnoj uniji doveden u pitanje.
(B92)
Komentari