Pomoćnik ministra sigurnosti BiH Samir Agić izrazio je zadovoljstvo početkom projekta koji BiH realizira sa Crnom Gorom.
"Ideja za projekt je počela prošle godine. BiH je usaglasila 10 pograničnih mjesta koji će biti osnovni korisnici ovog projekta. Cilj je dobra prekogranična saradnja BiH i Crne Gore u smislu saradnje vatrogasnih jedinica pograničnih opština. Dio sredstava će biti utrošen za treninge vatrogasnih jedinica. Oprema za vatrogasce će zadovoljiti evropske standarde", rekao je Agić.
Glavne projektne aktivnosti uključuju nabavku opreme za zaštitu i spašavanje od požara, treninge i obuke o temama vezanim za zaštitu i spašavanje od požara i smanjenje rizika od katastrofa, prekogranične pokazne vježbe, kampanju informisanja stanovništva o opasnostima koje prijete od požara te izradu zajedničkog prekograničnog plana zaštite od požara. Realizacija projekta počela je u decembru prošle godine i trajat će dvije godine.
Projekt trenutno obuhvata 14 opština i to devet u Bosni i Hercegovini - Mostar, Jablanica, Konjic, Ravno, Stolac, Čajniče, Gacko, Bileća i Trebinje i pet u Crnoj Gori - Nikšić, Žabljak, Plužine, Pljevlja i Šavnik. Foča će biti naknadno dodata u grupu bh. opština.
Vrijednost projekta za Bosnu i Hercegovinu je 198.454 eura, od čega Evropska unija finansira 84,40 posto, a preostali iznos je doprinos Ministarstva sigurnosti Bosne i Hercegovine i Instituta zaštite od požara i eksplozija (INZA). Vrijednost projekta za Crnu Goru je 229.159 eura. Od tog iznosa, Evropska unija finansira 84,99 posto.
Generalni direktor Direktorata za vanredne situacije Crne Gore Mirsad Mulić je izjavio kako je ovaj projekat značajan za saradnju i dobre odnose dvije zemlje.
"Požari na otvorenom dešavaju su u obje zemlje. Zato je na požare najbolje odgovoriti sistemski i organizovano. U naredna 24 mjeseca ćemo učestvovati u projektu kroz obuku i opremu koju ćemo nabaviti, ali i edukaciju građana da spremnije djelujemo", kazao je Mulić.
Izvršni direktor Fondacije za razvoj sjevera Crne Gore (FORS) Veselin Šturanović je istakao da civilno društvo kroz ovakve i slične projekte može doprinijeti prekograničnoj saradnji.
"Sve se ovo radi radi građana. Cilj je da pomognemo prvoj liniji odbrane, građanima, ali i operativnim strukturama da dobiju obuku i opremu koja im je nedostajala", napomenuo je Šturanović.
Generalni direktor INZA- Edin Garaplija objasnio je da su ovakvi projekti vrlo značajni kako bi zemlje iz regiona pokazale dobru saradnju.
"Ovaj projekat je početna faza niza projekata koji će se raditi narednih godina", istakao je Garaplija dodajući kako se zajedničkih snagama može doprinijeti većoj zaštiti od požara koji predstavljaju veliku prijetnju u zemljama regiona, posebno u vrelim ljetnim mjesecima.
Komentari