Akcija besplatnog dijeljenja hljeba održava se upravo danas, na Svjetski dan socijalne pravednosti kojim se želi ukazati na socijalnu osjetljivost kao rješenje u borbi protiv siromaštva i socijalne isključenosti, javlja Anadolija.
U Hrvatskoj se dnevno baci 100 tona hljeba i pekarskih proizvoda, a sveukupno 400.000 tona hrane godišnje, poručuju iz Stranke rada te upozoravaju da je bacanje hrane i ekonomski i moralno neprihvatljivo.
Odricanje Vlade Republike Hrvatske od PDV-a na donacije u hrani, od u narodu prozvanog "poreza na dobrotu", podstaklo bi preduzetnike i aktiviste da humanitarnim darivanjem pomognu socijalno najugroženijim pojedincima, upozoravaju iz ove stranke.
Predsjednica Stranke rada Nensi Tirelli je rekla da je cilj akcije podstaknuti Vladu Hrvatske da izmijeni Zakon o PDV-u na doniranu hranu kako bi preduzetnicima omogućili doniranje viška hrane bez plaćanja poreza.
U red za hljeb na glavnom gradskom trgu uglavnom su stale osobe starije životne dobi, penzioneri i ljudi sa socijalnim primanjima.
Penzioner Jozo koji čeka na besplatan hljeb kazao je kako je ovdje zato što mu je mjesečna penzija premala, a režije za stan prevelike, tako da mu ne ostane dovoljno novca za hranu.
"Upola manje moraš jesti nego što si nekada jeo, znate", govori Jozo dok stoji u redu.
Tirelli je rekla da bi sirotinja hranu mogla dostojanstvo dobiti na sto, umjesto da je kopaju iz smeća. Dodala je da je besmisleno bacati tone i tone hrane dok su građani gladni.
U hrvatskom Saboru na redu je prijedlog zakona kojim bi se omogućilo institucionalno rješenje koje bi omogućilo svim proizvođačima hrane da viškove mogu donirati bez plaćanja PDV-a na taj dio proizvoda.
Zbog troškova knjiženja donacija i PDV-a, proizvođači u Hrvatskoj hranu radije bace ili je unište, dok je s druge strane kopanje kontejnera u potrazi za hranom svakodnevica Zagreba, ali i drugih većih gradova u zemlji.
Komentari