Profesor istorije i teologije Slobodan Ilić sa "Near East University", glavni predavač na tribini, kazao je da su ovakvi skupovi dobra prilika da se govori o ulozi Turske na Balkanu, prenosi Anadolija.
"Danas govorimo o ulozi Turske u svijesti i podsvijesti balkanskih naroda i šta znači Turska, osmanska imperija za nas i šta mi značimo za njih. Mi se mnogo manje poznajemo nego što bi trebalo. Naši kontakti bi morali biti na mnogo većem intelektualnom nivou, na mnogo direktnijem nivou. Turska je uvijek prisutna kao dio nekakvog našeg naslijeđa. Turska je druga zemlja, ali osmanska imperija je bila naša domovina takođe, bez obzira da li mi bili Bošnjaci, Srbi ili Hrvati, Bugari, Albanci", rekao je Ilić.
Istakao je da je uloga Turske na Balkanu pozitivna jer, kako kaže, i Turska i zemlje regiona streme prema Briselu.
"Ja nemam nikakvih razloga da sumnjam da je pozicija i želja Turske pozitivna, i da mi svi mi stremimo prema istim ciljevima, koji su usmjereni prema Briselu. Mi smo uvijek na Balkanu bili podijeljeni mislima i dušom između Beča i Stambola. Mi smo uvijek na granici koja je dosta široka i osjećamo se dobro i kod jednih i kod drugih", istakao je.
Objasnio je da je Balkan stanje duha te da Balkanci nose sa sobom Balkan gdje god se kretali.
"Balkan nije jedno mjesto, Balkan je stanje duha, i mi kao Balkanci nosimo Balkan sa sobom gdje god da budemo. Mislim da je to trajna vrijednost koju treba njegovati. Ne samo da Turska i Beč mogu nama pomoći, nego mi možemo pomoći i jednima i drugima, da jedni druge bolje razumiju", istakao je Ilić.
Komentari