Dualni sistem obrazovanja uskoro u Srbiji
Aleksandar Vučić

Po uzoru na Njemačku i Austriju

Dualni sistem obrazovanja uskoro u Srbiji

Premijer Aleksandar Vučić je najavio da će u Srbiji uskoro početi dualno obrazovanje, sistem po kome se obrazuju mladi u Njemačkoj, Švajcarskoj, Austriji...

Premijer je najavio dolazak potpredsednika švajcarske vlade koji će pokušati da prenese iskustvo o dualnom sistemu obrazovanja, odnosno o tome da učenici i studenti iz klupa izađu spremni za tržište rada.

"Ako iz škola budemo na vrijeme slali da nauče posao, imaćemo obrazovanu i motivisanu radnu snagu", rekao je premijer na otvaranju Kopaonik biznis foruma dodavši da će u tom smislu takođe biti potrebna pomoć domaćih privrednika.

Dualni model stručnog obrazovanja podrazumjeva da učenici po upisu stručne, tehničke ili poslovne škole zasnuju i radni odnos u kompanijama koje ih, paralelno sa školovanjem za određeno zanimanje, osposobljavaju znanjem i vještinama potrebnim za praktičan rad.

Ovaj vid edukacije primenjuje se u većem broju evropskih zemalja, ali su najpoznatiji i najuspešniji modeli Austrije i Njemačke.

Mladi u Njemačkoj koji nakon završene osnovne škole ne idu dalje na fakultet, upisuju jednu od stručnih škola u kojoj pohađaju nastavu (po pravilu dva ili tri dana nedeljno) dok ostatak vremena provode u nekom preduzeću na praksi.

Na taj način su odmah nakon završetka školovanja u potpunosti osposobljeni za rad.

Važna je činjenica da veliki broj mladih koji u nekoj firmi tokom školovanja obavlja praktični dio nastave vrlo često po završetku školovanja tu i ostane, odnosno, dotično preduzeće ih zaposli.

Posebno se ističe činjenica da se pri tome radi o vrlo dobrom ulaganju u mlade ljude, smatraju stručnjaci.

Dualni sistem obrazovanja nudi značajne prednosti, kako za učenika i preduzeće, tako i za društvo u cjelini.

Po završetku škole učenik najčešće ostaje da radi u preduzeću u kojem je bio na praksi, a preduzeća će radije da ulože u učenika koga kroz praksu mogu da profilišu shodno svom poslovnom procesu, nego da sa tržišta rada uzimaju nekvalifikovanu osobu u čiju će prekvalifikaciju uložiti znatno više vremena i novca.

Korist za društvo ogleda u tome što se radna snaga obrazuje u potpunosti u skladu sa potrebama privrede, pa je nezaposlenost manja.

Praksa je pokazala da je u zemljama koje imaju dualno stručno obrazovanje stopa nezaposlenosti mladih, po pravilu, manja od deset odsto. Poređenja radi, u Srbiji je stopa nezaposlenosti ove kategorije stanovništva krajem 2014. godine bila veća od pedeset procenata.

 

(B92)

Komentari

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.