Tokom šestosatne rasprave ispred parlamenta je protiv takvog rješenja protestvovalo nekoliko hiljada građana, uglavnom vjernika koji smatraju da se mogućnošću usvajanja djece od strane istospolnih zajednica ugrožavaju prava djece, prenojsi hrvatski Jutarnji list.
Za zakon je glasoo 51 zastupnik iz tri stranke vladajuće koalicije i dvije stranke opozicije, a protiv je bilo 28 zastupnika iz redova demohrišćanske Nove Slovenije (NSI), te Slovenske demokratske stranke (SDS) Janeza Janše.
Zastupnici koji su podržali zakon svoj su glas obrazlagali potrebom ustavnog izjednačavanja pred zakonom manjine koju definiše njena seksualna orjentacija.
Protivnici su pak isticali da se novim zakonom radikalno poseže u društvene i porodične odnose i prava manjine stavljaju ispred interesa djece, ilustrujući to da će od sada homoseksualni parovi moći i usvajati djecu, a djedovi i bake ne.
Obrazlažući svoj glas pred samo glasanje opozicioni prvak i bivši premijer Janša kazao je da je ljevica zakonsko rješenje donijela svojevrsnim "blitzkriegom" jer je zakon donijet bez mnogo rasprave i po skraćenom postupku iako je porodica od osnovne važnosti za svako društvo.
U vrijeme kad je Janša bio premijer Slovenija je 2007. donijela zakon koji je dopustio registraciju istospolnih partnerstva, ali bez širih prava takvih zajednica. U vrijeme bivšeg premijera, a sadašnjeg predsjednika Boruta Pahora parlament je donio zakon sličan sadašnjem rješenju, ali bez mogućnosti da istospolni parovi usvajaju djecu, no zakon je kasnije pao na referendumu.
Pred parlamentom se danas za vrijeme zasijedanja, na poziv civilnih udruženja i vjerskih zajednica koje su u bojazni za budućnost tradicionalne porodice, okupilo nekoliko hiljada demonstranata koji su najavili da će zakonsko rješenje pokušati osporiti na referendumu.
Referendum je moguć ako u roku od sedam dana prikupe inicijalnih 4.000 potpisa i ako se na referendumu - ukoliko ga ne zabrani ustavni sud s motivacijom da bi rezultat mogao kršiti ustavna i zakonska prava manjine - protiv zakona koji je danas donio parlament izjasni većina onih koji izađu na referendum, ali i najmanje 20 posto od ukupnih građana s pravom glasa.
Komentari