Parlament BiH o Sutorini 11. marta
11. marta o rezoluciji o Sutorini

Predstavnički dom

Parlament BiH o Sutorini 11. marta

Predstavnički dom parlamenta Bosne i Hercegovine (BiH) izjasniće se 11. marta o rezoluciji o Sutorini, kojom se neprihvatljivim i štetnim ocjenjuje prijedlog ugovora o državnoj granici između te države i Crne Gore.

Predlagač rezolucije je bosanskog SDP-a Denis Bećirović, koji smatra da Sutorina treba da bude dio teritorije BiH.

Predstavnički dom rezolucijom poziva Predsjedništvo BiH da odbije sadašnji prijedlog ugovora o granici Vijeća ministara, te da ga vrati izvršnoj vlasti te zemlje na ponovno razmatranje.

“Predstavnički dom smatra da je potrebno osnovati komisiju koja će u narednom periodu konsultovati priznate stručnjake iz oblasti prava, istorije, ekonomije, geografije, ali i ostale relevantne stručne osobe koje mogu pomoći u pitanju rješavanja statusa Sutorine”, navodi se u Bećirovićevoj rezoluciji.

Pred poslanicima će biti, pored teksta rezolucije i predloženih amandmana, i zaključak Predstavničkog doma sa sjednice 29. februara, prenosi Pobjeda.

Zaključak Predstavničkog doma je usvojen u drugom krugu glasanja, nakon što Kolegijum Doma nije postigao saglasnost u vezi sa Bećirovićevom rezolucijom.

“Izvještaj Badinterove komisije neupitan je dio međunarodnog prava sa snagom međunarodne presude, te kao jedan od temelja Dejtonskog mirovnog sporazuma ima pravo prvenstva nad drugim aktima te vrste, čime se garantuje neupitnost teritorijalnog integriteta i cjelovitosti BiH u njenim međunarodno priznatim granicama”, navodi se u zaključcima Predstavničkog doma.

Parlament tim dokumentom zadužuje Vijeće ministara da, zajedno se Državnom komisijom za granice, napravi „tri sveobuhvatne, primarno pravne, ekspertske analize, sa posljedicama po interese BiH, sa stanovišta očuvanje njenih međunarodno priznatih granica sa Crnom Gorom, Srbijom i Hrvatskom“.

Poslanica Demokratske fronte Hanka Vajzović podnijela je amandman na Bećirovićevu rezoluciju prema kom treba ispitati i ispravnost ugovorom utvrđene granicu između opština Foče i Pljevlja.
Crna Gora i BiH završile su razgraničenje u maju prošle godine u Sarajevu, usaglasile i parafirale dokumenta u vezi s granicom.

Dvije vlade su u junu, odnosno u novembru, utvrdile prijedlog ugovora o državnoj granici, po kojem Sutorina ostaje u sastavu Crne Gore.
Predstavnički dom je u januaru raspravljao o Bećirovićevoj rezoluciji, nakon koje je 27. februara organizovana javna rasprava.

Poslanici bi, na narednoj sjednici, trebalo da utvrde konačan stav o tom dokumentu. Predsjednik Crne Gore Filip Vujanović, zbog otvaranja tog pitanja, odgodio je imenovanje ambasadora u Sarajevu.

Američki kongresmen, Majk Tarner, je uputio pismo članu Predsjedništva BiH Bakiru Izetbegoviću, u kom navodi da će se u Kongresu i Senatu odlučivati o dokumentu kojim se bosansko-hercegovačke vlasti pozivaju da poštuju ranije utvrđene granice i potvrde sporazum o razgraničenju sa Crnom Gorom.

On je u pismu navodno ocijenio i da problem Sutorine predstavlja pokušaj stvaranja teritorijalnog spora za zaustavljanje evroatlantskih integracija.

 

(RTCG)

Komentari

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.