Pred zatvorom nije bilo Glavaševih advokata, ali ni pristalica koje su ga ispratile iz stana u Osijeku, prenosi Tanjug.
Vrhovni sud mu je pritvor odredio zato što je osuđen na kaznu veću od pet godina, a po Zakonu o krivičnom postupku za kaznu od pet ili više godina istražni zatvor je obavezan.
Vrhovni sud je jutros na internet stranici objavio rješenje kojim prihvata žalbu zagrebačkog Županijskog državnog tužilaštva i Branimiru Glavašu određuju istražni zatvor, prenosi Hina.
Odluka je donešena nakon žalbe Tužilaštva na odluku vanraspravnog vijeća zagrebačkog Županijskog suda od 6. februara koje je zaključilo da se Glavaš nakon izlaska iz zatvora u Mostaru može braniti sa slobode.
Tužilaštvo je istražni zatvor za Glavaša zatražilo ističući da je, nakon što je Ustavni sud ukinuo pravosnažnu presudu Vrhovnog suda u slučajevima `garaža` i selotejp` od osam godina zatvora, na snazi presuda zagrebačkog Županijskog suda kojom je zbog ratnog zločina u Osijeku nepravosnažno osuđen na 10 godina zatvora.
Glavaš je, prilikom privođenja u Osijeku, okupljenim stranačkim kolegama iz HDŠB i novinarima rekao da je to još jedan presedan u njegovom političko-pravosudnom progonu, koji traje deset godina i da započinje štrajk glađu.
"Kako sam i rekao kada sam se vratio u Hrvatsku, ne odustajem od borbe za dokazivanje svoje nevinosti i pred ovakvim politički instrumentalizovanim pravosuđem zbog svoje porodice, svih građana Osijeka, Slavonije i Baranje i svih koji su učestvovali u pravednom Domovinskom ratu kojim je stvorena i odbranjena nezavisna Hrvatska", poručio je Glavaš.
"Pozivamo građane da nam se pridruže, jer ovakva vlast je teška sramota za hrvatski narod koji tako nešto ne zaslužuje", rekao je on prije nego što ga je policija odvela.
Glavaševa odbrana najavila je da će, čim primi rješenje Vrhovnog suda podnijeti tužbu Ustavnom sudu.
Ustavni sud Hrvatske ukinuo je 12. januara presudu Vrhovnog suda u slučajevima "garaža" i "selotejp" u kojima je Glavaš pravnosnažno osuđen na osam godina zatvora zbog ratnog zločina nad srpskim civilima u Osijeku 1991.
Od Vrhovnog suda Ustavni sud je zatražio da ponovi postupak kojim je potvrdio osuđujuću presudu zagrebačkog Županijskog suda.
Od ukupno pet godina i četiri mjeseca, Glavaš je u mostarskom zatvoru bio četiri godine, preostali dio kazne odslužio je u Sarajevu i Zenici, a po izlasku iz zatvora vratio se u Hrvatsku.
Nakon ukidanja te pravosnažne presude na snazi je ostala nepravosnažna presuda kojom je Glavaš bio osuđen na desetogodišnju kaznu zatvora, na osnovu čega je određen pritvor.
Ukrajinci objavili snimak uništavanje ruske gasne platforme, navodno su tu bili smješteni vojnici
10. 08. 2024 - 15:52
|
Svijet
Komentari