Problemi žena na Kosovu: Braća prijete sestrama ako žele da prihvate nasljedstvo
Ilustracija

Samo 16,5 posto vlasništva nekretnina upisano na žene

Problemi žena na Kosovu: Braća prijete sestrama ako žele da prihvate nasljedstvo

Agencija za ravnopravnost polova, pri kabinetu premijera Kosova, je danas u Prištini povodom obilježavanja 8. marta - Međunarodnog dana žena, organizovala okrugli sto na temu inciranja procesa izrade Administrativnog uputstva "Registracija imovine na ime oba supružnika", na kojem je kazano kako je samo 16,5 posto vlasništva nekretnina upisano na žene.

Svrha ovog Administrativnog uputstva je da utvrdi način i podsticajne mogućnosti za registraciju imovine i na ime supruge, kako bi se osiguralo njeno ravnopravno učešće sa muškarcima na pravo nepokretnosti, kao osnovno ljudsko pravo zaštićeno Ustavom Kosova.

Edona Hajrullahu, direktorka Agencije za ravnopravnost polova, je izjavila da je u planu da se sa opštinskim administracijama preduzmu stimulativne mJere u tom pravcu.

"Kao što je oslobađanje od početnih taksi za registraciju nepokretne imovine i oslobađanje od poreza na imovinu u prvoj godini ako je vlasnik žena", kazala je Hajrulahu.

Murat Meha, direktor Agencije za katastar Kosova, je kazao kako je 2012. godine samo oko 14 posto vlasništva bilo upisano na žene. On je dodao da je taj procenat danas oko 16,5 posto i da je Agencija pokrenula kampanju informisanja o mogućnostima prijave nepokretne imovine i na ime žena.

"Svako treba da pođe od sebe, tradicija se ne mijenja brzo, ali je važno da se putem nepokretne imovine omogući ženama da se osjećaju sigurnije, stabilnije i kreativnije", kazao je Meha.

Poslanica Lirije Kajtazi i predsjednica skupštinske Komisije za ljudska prava, polnu ravnopravnost, nestale osobe i peticije, ocijenila je da na Kosovu, kao i u susjednim zemljama, nema pune ravnopravnosti među polovima iako to garantuju Ustav i zakoni. Ona je navela da je i ombudsman u svom godišnjem izveštaj govorio o ovoj problematici, te da je kao najveću prepreku izneo kosovsku tradiciju.

"Dominira tradicija i malo žena uživa vlasništvo na nepokretnu imovinu i nasledstvo", kazala je Kajtazi. Dodala je da je bilo slučajeva gdje su braća i prijetila sestrama, koje su htjele da prihvate svoj dio očevog nasledstva.

"Posebno je taj problem izražen u seoskim sredinama, gdje je najveći dio imovine, ali uopšteno se dotiče i gradske sredine, odnosno kosovskog društva u cjelini", istakla je Kajtazi.

Na okruglom stolu je rečeno i da se na Kosovu ne poštuje zakon kada se vrši transakcija imovine, jer se ne traži saglasnost oba supružnika, a nedostaje i pristup podacima iz katastra i civilnog registra.

 

(AA)

Komentari

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.