"Ne odustajte od priprema. Nijeste ušli u strukturne reforme zbog EU, nego zbog sebe", poručio je guverner austrijske centralne banke Edvard Novotni na konferenciji pod nazivom "Zapadni Balkan - 15 godina ekonomske tranzicije: izazovi i rješenja".
Prema riječima Novotnog, malim zemljama je teže da privuku investicije, jer imaju i manje tržište.
Baš zato trebalo bi da jačaju i regionalne veze, rekao je Novotni i istakao da zemlje Zapadnog Balkana, među kojima je i Srbija, moraju da rade na promjeni trenda kada je riječ o odlivu mozgova.
"Austrija profitira od odliva mozgova iz ovog regiona i mi to pozdravljamo. Međutim, to nije dobro za Zapadni Balkan", poručio je prvi čovjek OeNB.
Direktor Zemaljskog instituta na Univerzitetu Kolumbija Džefri Saks rekao je da bi Evropa trebalo da uradi nešto drugo, osim da samo kaže "nema proširenja narednih pet godina", pa makar to bili i neki ustupci kada je riječ o trgovini.
Prema njegovim riječima, zemlje koje su bliže EU, brže i usvajaju evropska pravila i brže postaju članice.
Brže su se, kazao je Saks, pridružile i one zemlje koje su najprije postale članice NATO.
Direktor francuskog Lazarda Božidar Đelić, naveo je da, iako su prethodne godine bile izazovne, ako imamo jasnu viziju reformi, to bi moglo da se prevaziđe.
Prema njegovim riječima, ono što regionu nedostaje jesu inicijativa i lična odgovornost i zato je potrebno promovisati preduzetništvo.
Makedonski ministar finansija Zoran Stavreski rekao je na konferenciji da je ta zemlja radila na tome da unaprijedi poslovnu klimu i da se predstavi investitorima u što boljem svjetlu.
U tom smislu, kazao je on, Makedonija nastoji da se pridržava plana reformi.
"Tu je sad pitanje da li hoćete da vam zemlja bude konkurentnija, ili hoćete da radite nešto za interesne grupe, što je inače kratkog daha", rekao je Stavrevski.
Guverner hrvatske centralne banke Boris Vujičić izjavio je da je u regionu vidljivo da ima reformi makar na mikronivou, kada je riječ o pravnoj sigurnosti, zaštiti investitora, tržištu rada.
Tanjug
Komentari