Afera doktorskih plagijata u Srbiji izbila je u junu prošle godine nakon što su trojica naučnika iz Srbije koji rade na britanskim univerzitetima javno osporila vjerodostojnost doktorata aktuelnog ministra unutrašnjih poslova Nebojše Stefanovića, koji je zvanje doktora nauka stekao na Megatrend univerzitetu.
U međuvremenu su osporeni doktorati gradonačelnika Beograda Siniše Malog i predsjednika opštine Novi Beograd Aleksandra Šapića.
Nebojša Stefanović je disertaciju pod nazivom "Nova uloga strategijskog menadžmenta u upravljanju lokalnom samoupravama (primjer grada Beograda)" odbranio 27. juna 2013. na Fakultetu za poslovne studije Megatrend univerziteta.
Komisija Megatrend univerziteta utvrdila je da nema razloga da se pokrene postupak za provjeru optužbi, a naučnici koji su osporili vjerodostojnost Stefanovićevog rada ocijenili su da komisija nije odlučivala da li je Stefanovićev doktorat plagijat i da na taj na slučaj "nije stavljena tačka".
Postupak utvrđivanja autentičnosti doktorata Siniše Malog i Šapića još traje, piše B92.
Siniša Mali je 2013. godine odbranio doktorsku tezu pod nazivom "Kreiranje vrijednosti kroz proces restrukturiranja i privatizacije“ teorijske koncepcije i iskustva Srbije" na FON-u.
Na sajtu "Peščanika" 9. jula 2014. objavljen je tekst u kojem se navodi daje 33 odsto ili više teksta doktorskog rada Siniše Malog odbranjenog na FON-u plagirano.
U međuvremenu je, prema pisanju Peščanika, časopis "Organization and Management" zbog plagijata povukao članak čiji je koautor Mali.
To je jedan od dva naučna rada na osnovu kojih je Mali stekao pravo da brani svoj doktorski rad.
Šapić je 2012. odbranio disertaciju "Karakteristične aktivnosti marketing odnosa u funkciji interesa individualnih potrošača", na Fakultetu za poslovno industrijski menadžment Univerziteta Union.
Rektor Univerziteta Union Zlatko Stefanović krajem februara rekao je da je Komisija tog univerziteta za ispitivanje navoda o plagijatu Šapićevog doktorata prekinula rad i da su male šanse da se postupak nastavi, s obzirom da je jedva uspio da pronađe članove koji su prihvatili članstvo u komisiji.
Tročlana Komisija prekinula je rad jer su preliminarni rezultati izvještaja razmatrani na sednici Senata. Izvještaj jednog člana komisije pokazao je da u dijelu doktorata koji je on analizirao postoji oko 73 odsto preuzetog teksta bez navođenja izvora, drugog člana da je preuzeto 66 odsto, dok je treći član našao da u njegovom delu ima 0,4 odsto preuzimanja teksta, prenosi B92.
Evropski parlament (EP)
Afera doktorskih plagijata
Evropski parlament izrazio zabrinutost zbog plagijata u Srbiji
Evropski parlament izražava zabrinutost što se akademske institucije, zajedno sa državnim vlastima i javnim zvaničnicima, nisu pozabavile otpužbama o plagijatima na unverzitetima, navodi se u Rezoluciji o napretku Srbije u procesu evrointegracija koju su poslanici Evropskog parlamenta usvojili 11. marta u Strazburu.
13. 03. 2015 - 14:49
Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.
Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.
Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.
Komentari