Velika Britanija ostaje odana NATO-u
Ilustracija

Ideja formiranja vojske EU-a podijelila zemlje članice

Velika Britanija ostaje odana NATO-u

U zemljama članicama Evropske unije (EU), zbog prijetnje Rusije izazvane ukrajinskom krizom, sve više se raspravlja o prijedlogu formiranja zajedničke vojske EU-a.

Predsjednik Evropske komisije Jean Claude Juncker je prošle sedmice pozvao da se fomira zajednička vojska EU-a. No, njegov predlog, prema izjavama zvaničnika zemalja EU-a, nisu podržale sve zemlje članice, prenosi Anadolija.

Šef Evropske komisije izjavio je za njemačke medije da bi zajednička vojska EU-a pokazala svijetu da se nikada više neće voditi ratovi između zemalja ovog bloka. Naglasio je da je Evropskoj uniji potrebna vojska kako bi se suočila s Rusijom i drugim prijetnjama, ali i da bi potaknula vanjsku politiku ove međudržavne organizacije. Prema njegovom mišljenju, formiranjem zajedničke vojske EU-a napravile bi se uštede u budžetima za odbranu zemalja članica, dok bi se osnažio i proces evropskih integracija.

Ipak, sve zemlje članice EU-a ne gledaju baš previše blagonaklono prema njegovom predlogu o formiranju zajedničke vojske koju bi kontrolisao Bruxelles.

 Nedoumice u vezi s Junckerovim prijedlogom

Predsjednik Istraživačkog centra za ekonomiju i vanjsku politiku (EDAM) Sinan Ulgen upozorio je kako pojedine zemlje članice EU-a ne žele formiranje vojske EU-a.

"Iz reakcija nakon što je Juncker aktualizirao ovo pitanje vidimo da unutar EU-a postoje zemlje koje imaju ozbiljne nedoumice o fomiranju odbrambenog sistema sličnom NATO-u. Jedna od tih zemalja je zasigurno Velika Britanija", kazao je Ulgen.

Istakao je kako prijedlog o formiranju vojske EU-a nije ništa novo jer se i ranije spominjala ovakva mogućnost u diplomatskim krugovima u Bruxellesu. Napomenuo je da ovaj put zemlje članice EU-a raspravljaju o ideji zajedničke vojske zbog sve veće prijetnje koju predstavlja Rusija.

Britanska vlada je saopćila da je pitanje odbrane u domenu nadležnosti zemalja članica i da nije pod kontrolom EU-a. Inače, Velika Britanija je i ranije nekoliko puta odbacila mogućnost formiranja zajedničke vojske EU-a.

"Naša pozicija je jasna, jer smatramo da je odbrana u nadležnosti zemalja članica. Nije moguće da promijenimo ovaj stav i ne vidimo mogućnost formiranja vojske EU-a", navodi se u saopćenju.

Britanski premijer David Cameron ranije je izjavio da je saradnja između zemalja članica EU-a na polju odbrane važna, dodavši da ne bi bilo ispravno formirati vojsku koja bi bila pod kontrolom EU-a.

Član Evropskog parlamenta iz reda Konzervativne stranke Geoffrey Van Orden je također izjavio da je potrebno prestati sa raspravama o formiranju zajedničke vojske EU-a.

NATO ostaje glavni sigurnosni mehanizam EU-a

Naime, britanski političari uglavnom smatraju da NATO treba ostati glavni sigurnosni mehanizam za odbranu zemalja članica EU-a.

Liberalno-demokratska stranka, koalicioni partner u britanskoj vladi, također je stava kako uopšte nije potrebna vojska EU-a.

"Vojska EU-a nije nešto što podržavamo. Ne mislimo da je potrebna", navode iz ove partije.

Opoziciona Laburistička stranka je poručila da neće podržati prijedlog o formiranju vojske EU-a napominjući da NATO treba i dalje ostati glavni oslonac za odbranu Evrope.

Glasnogovornik Stranke za nezavisnost Velike Britanije (UKIP) Mike Hookem je kazao da bi vojska EU-a bila velika katastrofa za Veliku Britaniju.

"Vojska EU-a bi bila katastrofa za Veliku Britaniju. Vidjeli smo sve nedostatke EU-a u Eurozoni. Kako se onda možemo pouzdati u EU u oblasti odbrane?", kazao je Hookem.

Predsjednik Istraživačkog centra za ekonomiju i vanjsku politiku (EDAM) je istakao da nije realno da zemlje EU-a, do kojih se mnoge suočavaju sa ekonomskim problemima, formiraju zajedničku vojsku koja bi djelovala nezavisno od NATO-a.

Ipak, Junckerov prijedlog je u Njemačkoj dobio vrlo značajnu podršku.

Ministarka odbrane Njemačke Ursula von der Leyen je izjavila da bi "vojska EU-a ojačala sigurnost u Evropi".

Zamjenica portparolke njemačke kancelarke Christiane Wirtz ranije je izjavila da je kancelarka Angela Merkel otvorena za ideju formiranja vojske EU-a te da je pozitivno da se ide prema snažnijoj vojnoj saradnji u Evropi.

Ipak, pojedini stručnjaci, među kojima je i predsjednik Istraživačkog centra za ekonomiju i vanjsku politiku (EDAM), smatraju da nije moguće da Njemačka provede u djelo predlog o formiranju zajedničke vojske EU-a.

Smanjenje budžeta za odbranu

Dr. Richard Wellings, zamjenik direktora Instituta za ekonomske odnose (IEA) sa sjedištem u Londonu, smatra da je Junckerov prijedlog vrlo važan za odbranu Evrope.

"Dok traju napetosti između njemačke vlade i NATO-a u vezi sa njihovim stavovima o ukrajinskoj krizi, ovakav prijedlog je značajan. Vojska bi značila veću koncentraciju moći. Ali, Velika Britanija ne želi bilo kakvu napetost sa NATO-om. Velika Britanija u tom pogledu djeluje kao predstavnik SAD-a", kazao je Wellings.

I pored protivljenja formiranju zajedničke vojske EU-a, Kraljevski Institut za ujedinjene poslove (RUSI) iz Londona, koji se bavi istraživanjima na polju odbrane i sigurnosti, u izvještaju objavljenom ove sedmice, navodi da će Velika Britanija u narednom periodu sigurno smanjiti budžet za odbranu.


 

Komentari

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.