Osumnjičeni za zločin u Štrpcima brane se sa slobode

Pušteni iz pritvora uz zabranu napuštanja boravišta

Osumnjičeni za zločin u Štrpcima brane se sa slobode

Krivično vanpretresno vijeće Višeg suda u Beogradu odlučilo je da mjeru pritvora petorici osumnjičenih u predmetu "Štrpci" zamijeni mjerom zabrane napuštanja boravišta uz oduzimanje putnih isprava i nalaganje da se jave nadležnoj policijskoj stanici Ministarstva unutrašnjih poslova Srbije.

"Ispitujući da li još uvijek postoje razlozi za produženje mjere pritvora koju je prema okrivljenima Gojku Lukiću, Ljubiši Vasiljeviću, Dušku Vasiljeviću, Jovanu Lipovcu i Dragani Đekić odredio sudija za prethodni postupak Odeljenja za ratne zločine Višeg suda u Beogradu rješenjem od 5.12.2014. godine, krivično vanpretresno vijeće Odeljenja za ratne zločine Višeg suda u Beogradu donijelo je dana 19.3.2015. godine rješenje kojim je prema okrivljenima mjeru pritvora zamijenilo mjerom zabrane napuštanja boravišta, nalazeći da se i primjenom izrečene blaže mjere, uz privremeno oduzimanje putnih isprava i nalaganje okrivljenima da se javljaju nadležnoj policijskoj stanici Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Srbije, može postići svrha nesmetanog vođenja krivičnog postupka, zbog koje im je prethodno bio određen pritvor", navodi se u odluci Višeg suda u Beogradu.

Po naredbama Tužilaštva BiH i Tužilaštva za ratne zločine Srbije 5. decembra prošle godine na području dvije države sprovedena je policijska akcija u kojoj je lišeno slobode više osumnjičenih osoba, od čega 10 u BiH i pet u Republici Srbiji, osumnjičene za ratni zločin u Štrpcima i Višegradu, kada je iz voza na relaciji Beograd-Bar, 27. februara 1993. godine, oteto i kasnije na području BiH ubijeno najmanje 20 žrtava, državljana Srbije i Crne Gore bošnjačke nacionalnosti, jedna osoba hrvatske nacionalnosti i jedna osoba afro-azijskog porijekla.

Među osumnjičenima su visokorangirani vojni zvaničnici VRS iz tog perioda, kao i direktni izvršitelji koji su učestvovali u surovim mučenjima i kasnijim egzekucijama žrtava koje su nakon ubistva bačene u rijeku Drinu.

Tužilaštvo za ratne zločine Srbije 3. marta ove godine podiglo je optužnicu protiv petorice uhapšenih zbog opravdane sumnje da su, kao saizvršioci, počinili ratni zločin protiv civilnog stanovništva u mjestima Štrpci, Prelovo i Mušići u Bosni i Hercegovini 27. februara 1993.

Međutim, vanpretresno vijeće Odjeljenja za ratne zločine Višeg suda i Beogradu je prvo 6. marta, a potom i 12. marta odlučilo vratiti optužnicu Tužilaštvu za ratne zločine radi ispravljanja uočenih nedostataka. 

"Ispitujući njenu (optužnice) propisnu sastavljenost, krivično vanpretresno vijeće Odeljenja za ratne zločine Višeg suda u Beogradu utvrdilo je da je samo djelimično postupljeno po nalogu ovog suda za uređenje optužnice, imajući u vidu da u optužnici nisu na jasan i nedvosmislen način opisane radnje izvršenja okrivljenih iz kojih proizilaze elementi krivičnog djela koje im se optužnicom stavlja na teret, pored čega je veće ustanovilo da postoje i kontradiktornosti u opisu krivičnog djela datim u dispozitivu optužnice, u odnosu na njeno obrazloženje", navedeno je nakon što je optužnica po drugi put vraćena Tužilaštvu na doradu. 

 Anadolija

Komentari

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.