Merkel i Cipras sutra o Eurozoni i bilateralnim tenzijama
Aleksis Cipras i Angela Merkel

U Berlinu

Merkel i Cipras sutra o Eurozoni i bilateralnim tenzijama

Grčki premijer Aleksis Cipras sutra će otputovati u prvu zvaničnu posjetu Njemačkoj, a glavna tema njegovog razgovora sa kancelarkom Angelom Merkel bit će aktuelna kriza u Eurozoni, piše Anadolija.

Na poziv njemačke kancelarke Angele Merkel, Cipras će sutra otputovati u Berlin, a glavne teme njihovog razgovora će biti grčka dužnička kriza i brojna bilateralna pitanja, među kojima je i najava Atine da će od Njemačke ponovo tražiti nadoknadu štete nastale tokom Drugog svjetskog rata.

Nedavnim Ciprasovim dolaskom na vlast u Grčkoj, došlo je do brojnih političkih rasprava između dvije zemlje. Najave da će Grčka napustiti Eurozonu su utišane nakon posljednjih pregovora lidera Eurozone i Grčke. No, grčki zvaničnici i dalje ustrajno tvrde da neće provoditi oštre mjere štednje koje od nje traže zapadni kreditori za nastavak finansijske pomoći.

U petak je u Briselu održan sastanak kancelarke Merkel, francuskog predsjednika Fransoe Olanda i lidera Eurozone sa grčkim zvaničnicima, na kojem je Grčka dostavila listu planiranih reformi i najavljeno je da će biti aktivirana sredstva od dva miliona eura za razvojne projekte. Ovaj pomak u pregovorima se tretira i kao smanjenje tenzija između Grčke i Njemačke.

Merkel je jasno poručila da grčka kriza neće biti brzo riješena i da Grčka mora predati kompletiranu listu reformi. Dodala je da će dužnička kriza Grčke biti prevaziđena tek kada kreditori (Evropska unija, Evropska centralna banka i Međunarodni monetarni fond) odobre tu listu.

Grčka ustrajna u zahtjevu za naplatu ratne štete

Grčke vlasti od 80-tih godina prošlog vijeka pokreću inicijativu za naplatu štete nastale tokom nacističkih napada u Drugom svjetskom ratu u iznosu od blizu 200 milijardi eura i povrat navodno ukradenih historijskih artefakata.

Ovo pitanje ponovo je dobilo na značaju dolaskom Ciprasove SIRIZE na vlast.

Njemačka tvrdi da je to pitanje riješeno sporazumima koje je ta zemlja potpisala sa saveznicima nakon rata.

Međutim, Cipras i u Njemačkoj ima podršku od Njemačke ljevičarske partije, koja smatra da je taj grčki zahtjev pravno i realno opravdan.

Diplomatske tenzije između ministara finansija

Uporedo sa političkim i ekonomskim raspravama, između Grčke i Njemačke je došlo i do diplomatskih tenzija zbog izjava njihovih ministara finansija.

Njemački ministar finansija Volfgang Šojble je za svog grčkog kolegu Janisa Varufakisa kazao da se „budalasto“ ponaša u medijima i da „traži neprijatelje“, što je dovelo do dizanja tenzija na diplomatskoj sceni.

Njemačke vlasti tvrde da tu nije bilo uvrede prema grčkom zvaničniku, već da su novinari pogrešno preveli i prenijeli izjave, a grčka ambasada u Berlinu je, ipak, njemačkom Ministarstvu vanjskih poslova uputila žalbenu notu.

S druge strane, njemačka zamjera grčkom ministru Varufakisu zbog incidenta koji je izazvao navodnim podizanjem „srednjeg prsta“ kada je tokom posjete Zagrebu 2010. godine govorio o Njemačkoj. Tu vijest je njemačkoj javnosti objavila televizija ARD, a Varoufakis je izjavio da je to bila klasična montaža.

Komentari

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.