U slučaju izlasaka iz EU, sporazumi s bivšim evropskim partnerima o slobodnoj trgovinskoj razmjeni ne bi bili dovoljni za amortizaciju troškova istupanja tako da bi London morao da ih sklapa sa zemljama u ostatku svijeta, upozoravaju stručnjaci sa britanskog instituta.
Sporazum s Evropom o slobodnoj trgovini i gotovo potpuno otvaranje trgovine s ostatkom svijeta, bio bi najbolji mogući scenario, prenio je Rojters.
U tom bi slučaju britanski BDP do 2030. bio 1,6 odsto veći nego kada bi Britanija ostala u Uniji, ali bi britanski radnici bili izloženi pojačanoj konkurenciji zemalja s niskim troškovima rada, dodaje se u studiji.
Najvjerovatniji mogući scenario je trajni gubitak 0,8 posto BDP-a, u slučaju da Britanija sklopi sporazum o slobodnoj trgovini s EU-om, ali ne i s ostalim zemljama, odnosno povećanje BDP-a od 0,6 posto u slučaju da sklopi sporazume i s ostalim zemljama u svijetu i da smanji regulativna opterećenja, napominje se u studiji.
"Teoretski, transformacija Britanije u ekonomiju baziranu na slobodnoj trgovini, s minimalnim nivoom regulative, kakva bi morala postati kada bi istupila iz EU-a, izgleda kao lak zadatak ali bi u praksi naišla na ozbiljan politički otpor u samoj zemlji", smatra zastupnik Konzervativne stranke u britanskom parlamentu Rodni Lič.
Tema izlaska Britanije iz EU-a postala je aktuelna otkako je proteklih godina počela da raste popularnost Stranke za nezavisnost Ujedinjenog Kraljevstva (UKIP), koja se protivi britanskom članstvu u Uniji.
Kako bi neutralisala tu popularnost, Konzervativna stranka obećala je da će do 2017. održati referendum o ostanku u EU, odnosno izlasku iz evropske zajednice, u slučaju pobjede na parlamentarnin izborima zakazanim za 7. maj.
(Tanjug)
Komentari