"Mi jesmo raspoloženi da učinimo život koliko je moguće normalnijim za ljude koji tamo žive. Da učinimo tu komunikaciju u smislu putovanja i svake druge vrste komunikacije lakšom za sve ljude. Međutim, sve ćemo to raditi pažljivo i u jednoj bliskoj komunikaciji sa Srbijom. Naša je želja da tu pratimo taj odnos. Uz uvažavanje stava Srbije učinićemo sve da život, onaj normalni, obični koji je van visoke politike za obične ljude, bude što normalniji", poručio je ministar vanjskih poslova BiH.
Zanimalo nas je da li to znači da će Bosna i Hercegovina sa Kosovom sklopiti slične aranžame kao što vrijede sa Srbijom u smislu vizne liberalizacije.
"Vidjećemo šta će biti da ne prejudiciramo. Ono što mi imamo već je riješeno, da građani Kosova mogu normalno da dolaze ovamo na vizama izdanim na posebnim papirima. Tražićemo rješenja zajedno sa našim partnerima, susjedima iz Beograda, da to bude na tragu jednog zajedničkog pristupa koji neće kvariti odnose, a poboljšaće život ljudima kojima to znači", naveo je Crnadak.
Prioriteti EU i susjedi
Stupanje na snagu Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju (SSP) sa Evropskom unijom, za Bosnu i Hercegovinu, ocijenio je Crnadak, vjerovatno je najbolja vijest kada je u pitanju evropska perspektiva.
"Naš proces evropskih integracija već dosta dugo ide unazad. Mislim da je stoga to nešto što stavrno treba pozdraviti. To je stvarno pružena ruka ponovno prema Bosni i Hercegovini. Naravno, vrlo jasno nam je rečeno i to ćemo slušati u narednom periodu da je to samo šansa, a da to nije gotova stvar. Dakle, to podrazumijeva, nakon izjave Predsjedništva BiH, nakon potpisa koje su stavili svi predsjednici političkih partija, sada plan za stvari koje ćemo uraditi i vrlo snažan, možda i najdosljedniji do sada monitoring naših obećanja", naglasio je Crnadak.
Ministar vanjskih poslova BiH istakao je kako se očekuje da konačno iz Bosne i Hercegovine počnu dolaziti obećanja kojih će se odgovorni pridržavati.
"Prema tome, ono što možemo uraditi da sve ide brže jeste da poštujemo one stvari na koje se obavežemo", naglasio je Crnadak.
Interesovalo nas je da li se za vrijeme mandata aktuelne vlasti u i iz BiH može očekivati, druga pozitivna vijest - da BiH dobije status kandidata za prijem u EU.
"Ja se nadam da će to biti. Još je rano za neke precizne procjene da će to biti tada ili tada. Ali, radićemo maksimalno u ovoj godini,da neku procjenu dam tamo pred Novu, 2016. godinu", naveo je Crnadak.
Ministar vanjskih poslova ocijenio je kako su odnosi sa susjedima veoma bitni. Oni su, navodi Crnadak, jedan od prioriteta ne samo zato što je to uslov evropskih intergacija nego zato što tako treba.
"To ćemo nastaviti da jačamo. Mi smo upravo u toku dogovaranja termina mojih susreta sa gospođom Pusić i gospodinom Dačićem. Mi ćemo zaista u prvi plan da stavimo Beograd i Zagreb. Uz to, Crnu Goru i Sloveniju i neke druge susjedne zemlje koje su mnogo uradile na tome da dobijemo podršku ka evropskim integracijama", naveo je Crnadak.
Istakao je da su česta pitanja i oko odnosa prema Turskoj, Rusiji, Kini i nekim drugim zemljama u svjetlu opredjeljenosti BiH da Evrospka unija bude u prvom planu.
"Odgovor je vrlo jednostavan. Naravno, Evropska unija ostaje prioritet, ali isto tako je važna saradnja sa drugim zemljama od kojih možemo imati obostranu korist. Turska je jedna od takvih zemalja i, naravno, ja očekujem da će se na tom planu, posebno poslovnom planu, u smislu jačanja daljnje privredne saradnje stvari nastaviti poboljšavati. Očekujem da Turska igra konstruktivnu ulogu", istakao je Crnadak.
Komentari