Neosporivo je da kafa predstavlja značajan izvor antioksidansa. Dokazano je i da ima efekta u prevenciji nekih malignih bolesti, poput karcinoma debelog crijeva. Ali uticaj kafe na organizam može biti i prilično negativan – posebno ako je pijete na prazan želudac.
Šoljica čiste crne kafe na prazan želudac stimuliše izlučivanje hlorovodične kiseline u sistem za varenje, a to će vrlo brzo osjetiti osobe koje su sklone gastritisu.
Nisu pošteđeni ni oni koji nemaju nikakvih zdravstvenih problema jer se hlorovodična kiselina koristi za razgradnju hrane, a ukoliko nijeste doručkovali, imaćete probavne smetnje tokom drugih obroka. Posebno teško će se razgrađivati proteini.
Nerazgrađeni proteini mogu izazvati nadutost, iritaciju ili upalu crijeva, a u najgorem slučaju čak i karcinom crijeva.
Istraživači koji su se bavilii ovom temom utvrdili su da je najbolje da kafu pijete sat vremena nakon buđenja i to nakon što ste pojeli barem jedno parče hljeba. Kafu ne treba da pijete nakon buđenja i zato što je tada nivo kortizola vrlo visok, sačekajte da se se snizi. Kortizol je odgovoran za kontrolu biološkoga sata i podstiče budnost. (rtcg.me)