Osim toga, svečani doček ognja biće organizovan u Hramu Svetog Save u Beogradu.
Oganj će, ispred Hrama Svetog Save uz postrojenu gardu Vojske Srbije, biti predat patrijarhu Irineju koji će ga sa sveštenstvom i u prisustvu najviših državnih predstavnika podijeliti građanima.
Iz Beograda, Blagodatni oganj biće prenijet u pravoslavne hramove u Srbiji i na Kosovu i Metohiji, a zatim i u Podgoricu, Trebinje, Banjaluku i Pakrac.
Pored Blagodatnog ognja iz Jerusalima su donijeta i dva časna krsta, što predstavlja nastavak tradicije njihovog donošenja koja je započeta sa blagoslovom patrijarha Pavla 2006. godine.
Oganj, koji nazivaju i najvećim čudom u Jerusalimu, pojavljuje se svake godine uoči Uskrsa, prilikom molitve patrijarha jerusalimskog i sve Palestine Teofila, u crkvi Hristovog Vaskrsenja.
Uvijek se naglašava da se plamen pali sam od sebe, odnosno da ga ne pali patrijarh.
Patrijarh ulazi u crkvu čija su vrata bila zapečaćena, nakon što su sva kandila u crkvi pogašena, a komisija utvrdila da se u njoj ne nalazi ništa čime bi se vještački izazvao plamen.
Po ulasku u crkvu, patrijarh čita naročite molitve kojima se, u ime svih pravoslavnih, moli raspetom Hristu da i ove godine pošalje Sveti Oganj, kao svjedočanstvo njegovom vaskrsenja i kao znak pravovjernosti stada pravoslavnog.
Za pravoslavne hrišćane silazak Blagodatnog ognja, koji se sa snopova svijeća koje drži u rukama jerusalimski patrijarh prenosi vjernicima, potvrda je istinitosti Hristovog vaskrsenja.
(B92)
Komentari