Ona je uspjela da

Najmoćnija žena Rusija

Ona je uspjela da "spasi" Putina

Zovu je drugom najmoćnijom ženom Rusije koja se oduprla svim pritiscima i rizikovala, ali uspjela da pozicionira rublju na realan nivo.

Kada je krajem prošle godine ruska rublja počela da varira i našla se u slobodnom padu, mnogi su bili spremni da kažu da sankcije Rusiji, zbog umiješanosti u ukrajinski sukob, daju rezultate te da bi moglo da počne odbrojavanje Putinovih dana u Kremlju. Iako se činilo da ruska kola jure nizbrdo, ovih dana je stigla vijest da se rublja skinula s aparata i polako vraća svoju snagu u odnosu na euro i dolar. 

Rublja je ponovno zanimljiva i ulagačima i štedišama, a s obzirom na rast cijena nafte (na nivou od oko 60 dolara za barel), predviđeni kolaps ruske ekonomije je, barem za sad, zaustavljen. Osim toga, velika većina Rusa zbog izolacije i teškoća u kojima su se našli okrivljuju “antiruski Zapad” i ekskulpiraju sopstvenu političku elitu. 

Likovanje Moskve 

No, Rusija likuje jer sankcije nisu dale rezultate koje su Brisel i Vašingon očekivali, a za oporavak rublje najzaslužnija je jedna od najbliskijih Putinovih saradnica i osoba koja je jedan od glavnih nosilaca “Putinovog ekonomskog programa” - energična pedesetdvogodišnja predsjednica Centralne (narodne) banke i donedavna predsjednikova pomoćnica za ekonomska pitanja Elvira Nabiulina. Ona nije podlegla panici koja je zavladala Kremljem, nego je, uprkos prijetnjama, odbila da iz rezervi ubrizga sredstva za spas rublje. Čekala je i kalkulisala s drugim parametrima. 

Rizik se isplatio 

Takav rizik se isplatio, tržište se stabilizovalo, a rublja je počela da se vraća na realan nivo. Ruski mediji su zabrujali: Da li je Elvira Nabiulina žena kojoj Rusija duguje spas?! Nabiulina ulazi u red ekonomskih stručnjaka zaduženih za Putinov opstanak. Konačno, neki je smatraju i sivom eminencijom ili barem delom ekonomskog tima koji mora da smisli način da Rusija ne doživi kolaps, pogotovu jer su glavne poluge njenog rasta ono što im je “Bog rasuo po Sibiru” - nafta, plin, ugalj i zlato, a industrijska proizvodnja tek negdje po strani. 

Ponoćne vožnje 

Nabiulina, jedna od najboljih studentkinja Ekonomskog fakulteta Univerziteta u Moskvi, uletjela je u posao u jeku najtmurnijeg razdoblja Rusije: raspad SSSR-a, ekonomija na rubu provalije, barel na 20 dolara, politička nestabilnost. 

U vrijeme dolaska Putina u kremaljske odaje 2000. radi u Centru za strateške odluke gdje je ubrzo zapela za oko Putinovu prijatelju i finansijskom magu Germanu Grefu i postsovjetskom kremaljskom starosjedeocu, neformalnom lideru neoliberalne frakcije ruske citadele moći, Anatoliju Čubajsu. Nabiulina nije propustila šansu, a Gref joj daje vjetar u leđa i dovodi je u Ministarstvo ekonomskog razvoja koje će ona preuzeti - tako je htjela sudbina - baš kobne 2008. kada počinje recesija. Iako su Aleksej Kudrin, tadašnji ministar finansija, i Gref pobrali sve zasluge kada se Rusija uspjela da se izvuče iz krize, jasno je da ni Nabiulina nije bila nevažan činilac. Moskovski mediji pišu da umije da se zakači s Putinom, a on joj sad jede iz ruke. Ugledni nedeljnik Ogonjok proglasio ju je drugom najuticajnijom ženom Rusije, iza šefice Senata, Valentine Matvijenko za koju kažu da je politička figura. Doduše, Nabiulina ima i kritičare koji smatraju da je ona “najveći neprijatelj ruske industrije”.

O njenom privatnom životu malo se zna. Udata je za direktora Više ekonomske škole, Jaroslava Kuzminkova koji joj je bio mentor na doktoratu. Imaju sina Vasilija. Zna se da za relaksaciju u noćnim satima katkad projuri moskovskim ulicama u Jaguaru S Type. 

Za žene u Kremlju baš i nema mjesta 

U ruskoj politici, bez obzira na to je li carska, komunistička ili demokratska, žene su bile rijetkost. 

Od imperatorke Katarine Velike, vladarke Ruskog Carstva s kraja 18. vijeka, nije bilo moćnih žena na ruskoj političkoj sceni. 

Neke koje su se pojavljivale, poput svemoćne Brežnjevljeve ministarke kulture Katarine Furceve i nekadašnje peterburške gvernerke koja se čak spominjala kao moguća Putinova nasljednica Valentine Matvijenko, bili su tek rijetki primjerci koji potvrđuju pravilo da na kremaljskim vrhovima nema mjesta za žene. 

Čak i prve dame bile su uvijek u debeloj senci muževa oko kojih se stvarala aura odanosti državi. Dvije žene koje su se izdvojile i bile jake političke osobe jesu carica Aleksandra, žena zadnjeg imperatora Nikole II, i Raisa Gorbačova, supruga zadnjeg šefa SSSR-a. No, obje su najomraženije žene ruske istorije koje se optužuje da su svojim zlokobnim angažmanom stavile krst na moćnu rusku državu. 

Sada se pojavila u medijima neprisutna Nabijulina, rođena u radničkoj porodici u gradu Ufi u ruskoj sibirskoj pokrajini s muslimanskom većinom Baškortostan. 

 

Izvor: jutarnji.hr

Komentari

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.