Projekat ima za cilj promociju “polivokalnih“ pozorišnih metoda kroz saradnju dramaturga različitih nacija, što će rezultirati u inovativnim i ekperimentalnim pozorišnim izvodjenjima i produkcijama, što dalje podstiče interesovanje za evropsko pozorište. To će biti postignuto kroz promociju ideje o gradjanima Evrope u pozorištu, testirajući nove forme i oblike transnacionalne saradnje, prikazivanjem predstava u odabranim evropskim pozorištima i festivalima, i kroz uključivanje publike u dijelu kreativnog procesa i naročito u dijelu radionica. Ovaj projekat će testirati nove biznis modele kroz razvoj transnacionalnih partnerstava. Projekat će se takodje dotaći i pod-prioriteta razvoja publike sa posvećenim povećanjem publike za evropsko pozorište prikazujući nove predstave.
“Projektni partneri iz sedam zemalja Evrope – Italije, Ujedinjenog Kraljevstva, Crne Gore, Španije, Belgije i Malte – predstavljaju široku i raznovrsnu pokrivenost. Imajući u vidu da su partneri visoko profilisane i iskusne institucije, ali i organizacije koje nemaju iskustva u EU finansiranju, predloženi metod upravljanja je od velike važnosti da svi budu i ostanu na istom kolosjeku, i da se stvore čvrste veze saradnje koje se ogledaju u samom konceptu produkcije transnacionalnih predstava. Zadaci su tako podijeljeni medju partnerima da poštuju organizacione kapacitete svake organizacije, zaduženja i odgovornosti su opisani, te se stoga partnerstvo može opisati kao čvrsto” – navedeno je u evalucionom dokumentu.
Od 127 apliciranih evropskih projekata, 16 je dobilo značajnu podršku i finansijska sredstva. Crna Gora i Kraljevsko pozorište Zetski dom su, kao dio pomenute grupe, jedni od dobitnika ovog EU Fonda, što je i prvi značajni uspjeh Crne Gore na pomenutom konkursu Creative Europe ( Culture Sub-programme ), u oblasti kulture i pozorišne umjetnosti.
Komentari